LGP w Courchevel: Podsumowanie zmagań

0
686

Zawody Letniego Grand Prix zawitały tym razem do urokliwego miasteczka Courchevel. Zmagania we Francji ropoczęły się od inauguracyjnego konkursu pań, który został rozegrany przed południem. Z kolei wieczorem do rywalizacji na skoczni HS 132 przystąpili panowie.

Znakomite występy Dawida Kubackiego w ostatnich konkursach Letniego Grand Prix sprawiły, że i tym razem nadzieje na zwycięstwo były ogromne. Niestety Polacy nie zachwycili podczas piątkowych zmagań w Courchevel. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był Kamil Stoch, który po skokach na odległość 118,5 metra oraz 128 metrów znalazł się ostatecznie na 9. miejscu. Dwa oczka za podwójnym Mistrzem Olimpijskim z Sochi uplasował się Piotr Żyła (123 metry i 124,5 metra). Z kolei Jan Ziobro zakończył zawody na 18. pozycji (125 metrów oraz 124 metry).

Zdecydowanie poniżej oczekiwań zaprezentował się Dawid Kubacki. Polak, który zwyciężył zarówno w Wiśle, jak i w Hinterzarten, w Courchevel zajął dopiero 27. lokatę. W pierwszej serii nasz reprezentant uzyskał 117 metrów. W drugiej próbie skoczył 1,5 metra bliżej.

W rundzie finałowej nie oglądaliśmy Klemensa Murańki, który zakończył zawody po skoku na odległość 119,5 metra, zajmujący tym samym 39. miejsce.

Triumfatorem konkursu indywidualnego w Courchevel został Severin Freund. Zdobywca Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie po dwóch skokach (132 metry oraz 130,5 metra) uzbierał łącznie 247,4 pkt. Na drugim stopniu podium znalazł się Kento Sakuyama. Japończyk wylądował na 135 metrze w pierwszej rundzie. W serii finałowej skoczył sześć metrów bliżej, tracąc tym samym pozycję lidera konkursu. Trzecia lokata przypadła Peterowi Prevcowi (133 metry i 130,5 metra).

Wśród pań, które rywalizowały na obiekcie HS 96, najlepsza okazała się Sara Takanashi. Reprezentantka Japonii zapewniła sobie zwycięstwo po skokach na odległość 98 oraz 97 metrów. Tuż za nią uplasowała się jej koleżanka z drużyny – Yuki Ito (93 metry oraz 95 metrów). Na trzecim stopniu podium, po dwóch równych skokach, stanęła Daniela Iraschko-Stolz (91,5 oraz 91 metrów).

Ponieważ w Courchevel odbył się pierwszy w tym sezonie konkurs Letniego Grand Prix pań, na czele klasyfikacji generalnej znalazła się Sara Takanashi, która za zwycięstwo w piątkowych zawodach uzyskała 100 punktów.


  • Źródło: Własne
  • FOTO: Katarzyna Satała