Obowiązkowe kursy trenerskie dla norweskich skoczków mają wzmocnić ich niezależność i pewność siebie

0
591

Przygotowania do nadchodzącego wielkimi krokami sezonu zimowego 2015/2016 ruszyły pełną parą. Niecodzienną innowację wprowadzili do swej myśli szkoleniowej Norwegowie – wszyscy zawodnicy z tamtejszej kadry narodowej oraz z kadry B odbyli obowiązkowe kursy trenerskie. Zdaniem Alexandra Stöckla, takie szkolenie zapewni skoczkom niezbędną wiedzę na temat uprawianej dyscypliny oraz sprawi, że staną się oni bardziej niezależni jako sportowcy.

Norwegowie zaliczyli bardzo udane lato, choć ich treningi nie zostały znacząco zmienione w stosunku do lat ubiegłych. Zdaniem szkoleniowca kadry narodowej – Alexandra Stöckla, sekretem dobrych występów jego podopiecznych jest wprowadzenie obowiązkowych kursów trenerskich dla zawodników z kadry narodowej i kadry B. Docelowo mają one dać skoczkom wiedzę i dodatkową motywację do treningów.

„Tego lata postanowiliśmy spróbować czegoś nowego – wysłaliśmy naszych zawodników na szkolenia trenerskie. Zrobiliśmy to, by wzmocnić kompetencje zarówno sztabu szkoleniowego, jak i samych sportowców. Celem takiego posunięcia jest danie zawodnikom niezbędnej dawki wiedzy na temat skoków, a także wzmocnienie ich poczucia pewności siebie i niezależności w tym, co robią. Chcemy, by wiedzieli po co trenują poszczególne elementy” – wyjaśnił Austriak.

Pierwszym, który wyraził zainteresowanie szkoleniami trenerskimi, był Rune Velta. Mistrz Świata z Falun sam poprosił o możliwość odbycia kursu, ponieważ w przyszłości chciałby zostać trenerem. Norweski Związek Narciarski zdecydował, że takie pogłębienie wiedzy na temat uprawianej dyscypliny przyda się także pozostałym zawodnikom. Na kursy zostali więc wysłani skoczkowie z kadry narodowej, a także ci z grupy B. Zdaniem norweskiego sztabu widać już pierwsze efekty takiego posunięcia – zawodnicy zyskali nową motywację i przejawiają większe zainteresowanie treningiem.

„Dzięki tym kursom motywacja zawodników wzrosła! Są znacznie bardziej zainteresowani dyskutowaniem nad aspektami technicznymi odbywanych treningów. Zadają także dużo więcej pytań na temat tajników naszej pracy. Myślę, że dzięki temu staną się lepszymi i bardziej niezależnymi sportowcami” – skomentował Stöckl.


  •  Źródło: nrk.no
  • FOTO: Wiktoria Ostrowska