Reportaż: Periody w konkursach skoków narciarskich, czym są i jak się je oblicza?

0
727

Periody powstały dzięki ustaleniom Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dzielą sezon na mniejsze etapy. Do tego w każdym z nich prawo startu w Pucharze Świata ma tylu zawodników, ilu wyznacza limit. O co w tym wszystkim chodzi? Postaram się to wyjaśnić.

W skład całego cyklu wchodzi sezon letni oraz zimowy. Pierwszy period startuje wraz z rozpoczęciem Letniego Grand Prix. W trakcie jego trwania rozpoczyna się także drugi period. Pięć kolejnych odbywa się podczas trwania sezonu zimowego. Wyniki, które uzyskują w konkursach zawodnicy są podstawą do utworzenia Światowej Listy Rankingowej (WRL) dla Pucharu Świata oraz Kontynentalnej Listy Rankingowej (CRL) dla Pucharu Kontynentalnego. Wyniki zawarte w listach rankingowych są podstawą do wyliczenia przez FIS limitu zawodników, którzy mogą wystartować w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego. Zabieg ten został wprowadzony m.in. dlatego, że gdyby każdy z zawodników chętnych do wzięcia udziału w kwalifikacjach do konkursu PŚ, musiałyby one trwać po kilka godzin, pochłonęłyby więcej funduszy i telewizje nie chciałyby relacjonować czegoś, co trwa tak długo, a na dodatek nie ma gwarancji, że seria kwalifikacyjna w ogóle się odbędzie ze względu na warunki atmosferyczne.

Limit zawodników, o którym mowa była w poprzednim akapicie nazywany jest kwotą startową. Maksymalna dla Pucharu Świata wynosi siedem, minimalna dwa, a do konkursu Pucharu Kontynentalnego może przystąpić maksymalnie sześciu, a minimalnie trzech zawodników. Kwota startowa ustalana jest na podstawie obecności reprezentantów danego kraju w najlepszej pięćdziesiątce CRL i najlepszej pięćdziesiątce piątce WRL.  Gospodarze zawodów mają prawo wystawić dwa razy w trakcie sezonu grupę krajową.

Periody urozmaicają rywalizację w trakcie sezonu, a także zmuszają wszystkich zawodników do maksymalnie dużego wysiłku, by utrzymać, bądź powiększać kwotę startową. Nie są jednak zauważane zarówno przez kibiców, jak i dziennikarzy oraz ekspertów. A przecież od periodów zależy tak wiele…


  • Źródło: Własne