Andreas Goldberger najlepszy wśród weteranów!

0
641

Jeżeli skoczków narciarskich można porównać do wina, do najlepszym rocznikiem zdecydowanie byłby 1972 rok. Wtedy urodzili się Japończyk – Noriaki Kasai oraz Austriak – Andreas Goldberger. Zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni nadal należy do światowej czołówki, a Austriak znokautował konkurencję w zmaganiach weteranów.

Rywalizacja byłych skoczków odbyła się podczas letnich mistrzostw Austrii w Villach. Andreas Goldberger triumfował w kategorii zawodników po 40. roku życia z przewagą aż 94,8 punktów! Skakał zdecydowanie dalej od rywali, mimo, iż na jego próby obniżano najazd o osiem i siedem pozycji.

Trzykrotny triumfator Pucharu Świata prawdopodobnie wygrałby także zmagania w młodszej grupie – wteranów przed 40. rokiem życia. Tam zwyciężył Martin Koch, który  za skok z 13. belki uzyskał 137,2 pkt, Goldberger skacząc z tej samej platformy uzyskał o sześć punktów więcej. To bardzo imponujące, jak na zawodnika, który zakończył karierę sportową dekadę temu.

Popularny „Goldi” od kilku lat jest ekspertem w austriackiej telewizji ORF. Kibice mogą go czasami oglądać w akcji, gdyż przed niektórymi zawodami skacze z kamerą na kasku.

„Przynajmniej zimą żyję jak sportowiec. Intensywności treningów nie można oczywiście porównywać, ale ćwiczę prawie każdego dnia i wizyta w barze dzień przed skokami nie może być zbyt długa” – powiedział Goldberger.

Austriacki weteran nie myśli o rozstaniu z amatorskimi skokami. Przyznaje, iż czasami, gdy oddaje próby na dużych skoczniach czuje, że organizm nieco słabnie, ale póki co nie da za wygrana i nie odwiesi nart na przysłowiowy kołek.

Wysoka forma byłego reprezentanta Austrii jest powodem porównań ze starszym o pięć miesięcy Noriakim Kasaim.

„Zdarza mi się skakać co najmniej tak daleko jak on. Noriaki jest niesamowity. Nie dość, że jest ode mnie starszy, to wciąż rywalizuje z najlepszymi na znakomitym poziomie” – skomentował.

Warto wspomnieć, iż reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni poprzedni sezon zakończył na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej i aż sześciokrotnie stawał na pucharowym podium.

Najbardziej pamiętny pojedynek tej dwójki miał miejsce, gdy obydwaj byli jeszcze nastolatkami. Noriaki Kasai triumfował na Mistrzostwach Świata w Lotach w 1992 roku. Goldberger wywalczył srebro, przy czym zaliczył dosyć groźny upadek. W kolejny latach zazwyczaj „Goldi” był górą, zdobył trzy Kryształowe Kule. Przez całą karierę wygrał 20 konkursów z cyklu Pucharu Świata. Japończyk ma na swoim koncie trzy triumfy mniej, ale wciąż posiada realne szanse, aby powiększyć swój dorobek.

Godberger dalej będzie startował w zmaganiach weteranów. Szkoda, że zabrakło go w marcowych zawodach w fińskim Taivalkoskim. Tam tytuł Mistrza w kategorii 36 – 39 lat zdobył Jussi Hautamaeki. W zmaganiach wystartowali reprezentanci ośmiu krajów, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych. Prawdziwym fenomenem był 79 – letni Teuvo Koljonen, który na skoczni HS 38, dwukrotnie skoczył 27,5 metra.


  • Źródło: sport.tvp.pl