PŚ w Lillehammer: Podsumowanie weekendu

0
575

Za nami kolejny weekend z Pucharem Świata w skokach narciarskich. Był to już trzeci przystanek w kalendarzu tego sezonu i kolejny, w którym pojawiły się spore problemy pogodowe. Ostatecznie udało się przeprowadzić oba zaplanowane konkursy, aczkolwiek nie bez przeszkód. Ze względu na niekorzystne warunki, skoczkowie rywalizowali na skoczni HS 100, a nie na skoczni dużej, jak wcześniej planowano.

Sobotni konkurs minął pod znakiem wietrznej loterii. Udało się przeprowadzić tylko jedną, bardzo długą serię konkursową, która dosyć korzystnie zakończyła się dla naszych reprezentantów. Aż czterech polskich zawodników znalazło się w czołowej „30”, a punktów nie udało się zdobyć tylko Piotrowi Żyle oraz Janowi Ziobro, który został zdyskwalifikowany jeszcze zanim zdążył oddać swój skok. Zwycięzcą loteryjnego konkursu okazał się Severin Freund, co dla nikogo nie było zaskoczeniem. U jego boku na podium uplasowali się reprezentanci gospodarzy – Kenneth Gangnes oras Andreas Stjernen.

Jan Ziobro nie był jedynym zawodnikiem, któremu nie udało się oddać skoku z powodu dyskwalifikacji. Oprócz niego zdyskwalifikowanych zostało aż sześciu innych zawodników, w tym czterech jeszcze przed swoją próbą. Kontroli sprzętu po skoku nie przeszli pomyślnie dwaj Norwegowie: Joacim Oedegaard Bjoereng i Joachim Hauer, który w momencie dyskwalifikacji był na prowadzeniu ze skokiem na odległość 105 m.

W Niedzielę warunki na skoczni były już znacznie lepsze niż w sobotę i udało się sprawnie przeprowadzić dwie serie konkursowe. Niestety ten konkurs nie zakończył się tak dobrze dla Polaków jak sobotnia rywalizacja. Honoru Polaków bronił ten, po którym najmniej się tego spodziewano – Stefan Hula, który uplasował się na bardzo dobrym 10. miejscu.

Zwycięzcą niedzielnej rywalizacji został Kenneth Gangnes, dla którego jest to pierwsze zwycięstwo w karierze. Tuż za nim, na 2. miejscu znalazł się Peter Prevc, a na najniższym stopniu podium stanął młody rodak Gangnesa – Johann Andre Forfang.

Kolejne konkursy odbędą się w dniach 12–13 grudnia w rosyjskim Nizhnym Tagile.


  • Źródło: Własne
  • FOTO: Wiktoria Wnętkowska