MŚwL w Tauplitz: Liczbowe ciekawostki z rywalizacji o mistrzostwo

0
696

Za nami rywalizacja na Mistrzostwach Świata w Lotach w Tauplitz/Bad Mitterndorf. W weekendowych zmaganiach na Kulm nie brakowało emocji i rekordowych lotów. Jak mistrzostwa rozgrywane w Austrii prezentują się w liczbach?

Podczas rywalizacji w dwudniowym konkursie indywidualnym trzykrotnie pobijano rekord skoczni. Pierwszy dokonał tego Noriaki Kasai, osiągając w pierwszym konkursowym skoku 240,5m, co jednocześnie pozwoliło 43-letniemu Japończykowi na ustanowienie nowego rekordu życiowego. Najstarszy aktywny zawodnik startujący w Pucharze Świata nie cieszył się jednak długo ze swojego rekordu – jego wynik poprawił dominujący w sezonie 2015/2016 Peter Prevc, skacząc 243 metry. Słoweniec drugiego dnia zmagań dorzucił do swojego wyniku jeszcze metr, ustanawiając nowy rekord Kulm na odległości 244 metrów.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że pomimo dwóch rekordowych lotów, Prevc wyprzedził w konkursie indywidualnym Kennetha Gangnesa zaledwie o 3,3 punktu, a trzeci Stefan Kraft stracił do niego tylko 10,9 punktu. Z kolei imponująca okazała się przewaga Norwegów w konkursie drużynowym nad pozostałymi zespołami. Zwycięska drużyna osiągnąła notę 1467,7 punktu, drudzy Niemcy stracili do nich aż 110,4 punktu, a sklasyfikowani na ostatnim, 8 miejscu Rosjanie uzyskali ponad dwukrotnie niższą notę (różnica 760,2 punktu).

Najlepiej oceniony skok podczas 3-dniowej rywalizacji należał do Petera Prevca. Jego lot z pierwszej serii konkursu drużynowego oceniono na 58,5 punktu. Najkrótszym skokiem podczas weekendu na Kulm była próba Vladislava Boyarintseva z pierwszej serii zmagań drużynowych – Rosjanin uzyskał zaledwie 110 metrów. Najniższe noty za styl ze względu na upadek w 3. serii konkursu indywidualnego otrzymał od sędziów Johann Andre Forfang. Norweg za nieustany lot na 240 metrów otrzymał 28,5 punktu za styl.


  • Źródło: Własne / Fis-ski.com
  • FOTO: Ewa Korenik