Nazwisko Prevc w skokach narciarskich

0
1841

Nazwisko „Prevc” jest bardzo mocno związane ze skokami narciarskimi. Ten sport uprawia cała rodzina pochodząca ze Słowenii. Co więcej, z bardzo dobrymi rezultatami. 

Peter Prevc ostatnio udowadnia, że zasługuje na miano najlepszego skoczka sezonu. Tylko w jednym z trzynastu konkursów, które odbyły się w tym sezonie nie stanął na podium. Ma aż 305 punktów nad drugim Severinem Freundem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Skoczkami narciarskimi są również jego dwaj bracia – Cene oraz Domen. Skacze również 10-letnia siostra Nika.

Rodzina Prevców pochodzi ze słoweńskiej miejscowości Kranj położonej na północy kraju u stóp masywu górskiego Triglavu. Pierwsze skoki Peter oddał w wieku 9 lat na skoczni o rozmiarze 25 metrów. Każdy z braci rozpoczynał swą przygodę ze sportem w miejscowym klubie SV Triglav Kranj. Pierwszy raz na arenie międzynarodowej najstarszy z rodzeństwa zaprezentował się w wieku 14 lat. Było to podczas zmagań z cyklu FIS Cup w austriackiej miejscowości Bischofshofen. Jeszcze młodszy był Domen – miał 13 lat, kiedy zajął 26. miejsce podczas FIS Cup w Kranju. Cene miał 15 lat, gdy po raz pierwszy wystartował w międzynarodowych zmaganiach. Od początku odnosili sukcesy m.in. na Olimpijskich Festiwalach Młodzieży Europy, Mistrzostwach Świata Juniorów oraz zawodach z cyklu Pucharu Kontynentalnego.

Pierwszy raz Peter Prevc sprawił niespodziankę, kiedy podczas zmagań w Zakopanem w 2010 roku zajął 14. miejsce. Dzięki temu udało mu się zdobyć nominację na Igrzyska Olimpijskie w kanadyjskiej miejscowości Vancouver, gdzie również dobrze się zaprezentował. Zajął 7. oraz 16. lokatę. Debiutancki sezon zakończył na 36. miejscu (106 pkt). Następne kolejno na 24. (218 pkt),15. (400 pkt), 7. (744 pkt), 2. (1312 pkt) oraz 2. (1729 pkt). Pojawiła się również klątwa drugiego miejsca. W poprzednim sezonie był bliski tego, aby zdobyć Kryształową Kulę. Miał tyle samo punktów, co triumfujący Freund, jednak Niemiec miał większą ilość zwycięstw. W tym sezonie ukazuje jednak swoją wyższość.

Aktualnie największą nadzieją słoweńskich skoczków jest 16-letni Domen. Obecnie zajmuje 10. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Engelbergu stanął na drugim stopniu podium plasując się za swoim starszym bratem.

„To przyjemność stać na podium obok Petera. Wspaniale było usłyszeć nasz hymn, mimo tego, że nie był grany na moją cześć. Mój brat jest dla mnie inspiracją, sprawia, że staję się coraz lepszy” – powiedział Domen.

Warto również wspomnieć, że ojciec rodzeństwa także skakał na nartach. Sport ten uprawia również 10-letnia Nika. Podczas FIS Schüler Grand Prix w kategorii dziewczynek urodzonych w latach 2004-2005 zajęła pierwsze miejsce.

Najmłodszą z pięciorga rodzeństwa jest 6-letnia Emma. Trzeba przyznać, iż ma świetną sytuację jeśli chodzi o uprawianie skoków narciarskich.


  • Źródło: przegladsportowy.pl
  • FOTO: Katarzyna Satała 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here