Realne szanse na konkurencyjny dla TCS norweski tydzień skoków!

0
479

W skokach narciarskich szykuje się konkurencja dla niemiecko – austriackiego monopolu w kwestii organizacji przyciągających uwagę kibiców i mediów turniejów. Norweski Związek Narciarski zaakceptował projekt rozegrania norweskiego tygodnia skoków na obiektach w Oslo, Trondheim, Lillehammer i Vikersund. Jeżeli pomysł uzyska aprobatę władz FIS, to już w 2017 roku będziemy mogli obejrzeć premierowe zmagania tego cyklu.

Fot. Katarzyna Satała
Fot. Katarzyna Satała

Turnieje od wieków wzbudzają ogromne emocje wśród widzów. We współczesnych czasach funkcję turniejów rycerskich przejęły zmagania sportowe. Dotychczas w skokach narciarskich od lat 50. obserwować możemy rywalizację najlepszych skoczków świata w niemiecko – austriackim Turnieju Czterech Skoczni. Starsi kibice pamiętają zapewne także rozgrywany do niedawna Turniej Skandynawski. Jednak do walki o uwagę sympatyków skoków, z wykorzystaniem turniejowej formuły, włączyć chcą się także Norwegowie.

Władze Norweskiego Związku Narciarskiego pozytywnie zaopiniowały plany rozegrania norweskiego tygodnia skoków już w 2017 roku. Projekt poparła także realizująca transmisje z konkursów telewizja NRK. Powołano również specjalny komitet, który ma zająć się dopracowaniem szczegółów organizacyjnych.

„Projekt musi wprawdzie zostać jeszcze poddany głosowaniu podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który odbędzie się w czerwcu w Meksyku, ale mam nadzieję, że ostateczna decyzja będzie dla nas pomyślna. Można powiedzieć, że Walter Hofer był jednym z inicjatorów pomysłu” – wyjaśnił Terje Lund, Event Manager w Norweskim Związku Narciarskim.

Według wstępnych założeń, w ramach norweskiego turnieju miałoby zostać rozegranych sześć konkursów w ciągu dziewięciu dni: na początek dwa dni weekendowych zmagań w Oslo, potem po jednym konkursie w Trondheim i Lillehammer w środku tygodnia, zaś zwieńczeniem były podwójne zawody w lotach w Vikersund. Planowany termin turnieju to marzec.

„Nie twierdzę, że zawsze będzie to wyglądało dokładnie w ten sposób. Plany organizacyjne na przyszłoroczny Puchar Świata w Oslo są już jednak ustalone i na chwilę obecną jesteśmy od nich w pewien sposób uzależnieni” – powiedział mediom Lund.

Projekt rozegrania norweskiego tygodnia ze skokami narciarskimi spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony skoczków i członków sztabu szkoleniowego.

„Moim zdaniem to ciekawy pomysł. Taki turniej mógłby być ekscytującym przeżyciem i przyczynić się do zwiększenia zainteresowania skokami narciarskimi zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Co więcej, gwarancja corocznych zawodów w Vikersund pomogłoby organizatorom w utrzymaniu tamtejszego obiektu w należytej kondycji. Dla naszej kadry oznaczałoby to oczywiście same korzyści – zawodnicy uwielbiają skakać przed własną publicznością, a i problemy transportowe oraz logistyczne mielibyśmy z głowy” – skomentował trener Alexander Stöckl.

„Myślę, że to byłaby świetna zabawa dla miłośników skoków, a dla zawodników kolejny z ważnych punktów podczas długiego sezonu zimowego” – podsumował plany organizacji norweskiego turnieju Kenneth Gangnes.


  •  Źródło: aftenposten.no
  • FOTO: Katarzyna Satała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here