Pyeongchang 2018 – Zasady kwalifikacji dla skoczków

0
903

Już niedługo, bo w sierpniu odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, jednakże fani sportów zimowych też mają na co czekać. Igrzyska Pyeongchang 2018 w Korei Południowej będą imprezą, w której udział weźmie 100 skoczków. Na dwa lata przed olimpijskimi zmaganiami oprócz wyznaczonej kwoty zawodników przedstawione zostały zasady kwalifikacji.

FOTO: PAP/Grzegorz Momot
FOTO: PAP/Grzegorz Momot

W dniach 9-25 lutego 2018 roku sportowcy rozpoczną swoje zmagania w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Skoczkowie powalczą w dwóch konkursach indywidualnych na skoczni normalnej i dużej oraz w konkursie drużynowym, panie zaś w jednym, na skoczni normalnej. Swoje umiejętności zaprezentują na arenach kompleksu Alpensia Jumping Park. Ten powstały w 2008 roku obiekt może pomieścić 26 tysięcy widzów. Rekordzistą skoczni normalnej jest Stefan Hula z wynikiem 105 metrów.

W Pyeongchang powalczy 65 zawodników i 35 zawodniczek. Według zasad, z każdego kraju komitet olimpijski może powołać nie więcej niż czterech reprezentantów (czterech skoczków i cztery skoczkinie). Każdy z zawodników biorących udział w Igrzyskach musi być urodzony przed 1 stycznia 2002 roku. Skoczkowie oprócz tego muszą wypełniać warunki Karty Olimpijskiej, a także wymagania medyczne.

Najważniejsze jednak są wymogi sportowe, bez których nie ma mowy o udziale w Igrzyskach. Tylko najlepsi będą mogli reprezentować swój kraj. Od lipca 2016 do stycznia 2018 roku zawodnicy powalczą o to upragnione miejsce. Wystarczy tylko, że w wymienionym wyżej okresie zdobędą przynajmniej jeden punkt podczas zawodów Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego bądź Letniej Grand Prix. Niestety wypełnienie tylko tego wymogu nie skutkuje jeszcze awansem na Igrzyska Olimpijskie. Ostateczną decyzją mają lokalne federacje.

Zawodnicy gospodarzy – Koreańczycy, muszą również sprostać tym wymogom. Jednakże, jeśli im się to nie uda, będą mieli prawo wystawić jednego skoczka i jedną skoczkinię. Reprezentacja Korei Południowej musi składać się z czterech zawodników, spełniających kryteria kwalifikacyjne.

Ostatecznie, ile każdy kraj będzie mógł wystawić reprezentantów dowiemy się 22 stycznia 2018 roku. Kwoty zostaną rozdzielone zgodnie z uzyskanymi wynikami podczas kwalifikacji.

Szansę na wyjazd do Korei Południowej mogą również uzyskać rezerwowi zawodnicy. W razie kontuzji, bądź choroby zawodnika zgłoszonego do konkursu drużynowego będą go oni mogli zastąpić. Każdy z rezerwowych musi spełniać takie same kryteria co zgłoszeni skoczkowie.

W Pyeongchang tytułu mistrza olimpijskiego będzie bronił Kamil Stoch, a tytułu mistrzyni Niemka Carina Vogt. W konkursie drużynowym o powtórzenie sukcesu sprzed dwóch lat powalczy reprezentacja Niemiec.


• Źródło: sportowefakty.wp.pl

• FOTO: PAP/Grzegorz Momot