Rune Velta zakończył karierę!

0
1050
Fot. Wiktoria Wnętkowska
Fot. Wiktoria Wnętkowska

Mistrz Świata ze skoczni normalnej z Falun, Norweg Rune Velta nieoczekiwanie postanowił zakończyć swoją karierę sportową. Powodem tej decyzji jest brak motywacji do dalszej pracy.

Czterokrotny medalista Mistrzostw Świat w Narciarstwie Klasycznym w Falun – Rune Velta niespodziewanie ogłosił decyzję o zakończeniu kariery skoczka narciarskiego.

„Chcąc być najlepszym, trzeba być codziennie w pełni zmotywowanym i dawać z siebie wszystko. Ostatnio zauważyłem, że nie mam już tej motywacji. Dlatego teraz lepiej jest poszukać nowych wyzwań. Myślę, że w swojej karierze osiągnąłem już wszystko i jestem wdzięczny za wszystkie momenty, jakich mogłem doświadczyć na skoczniach” – poinformował Velta na stronie Norweskiego Związku Narciarskiego.

27-latek dalej chce być związany ze skokami narciarskimi. Chce rozpocząć studia przygotowujące go do bycia trenerem.

Dla Velty wygranie złotego medalu na normalnej skoczni na ostatnich Mistrzostwach Świata w Falun w 2015 roku było najważniejszym momentem w jego karierze.

„Zmagania w Falun były bardzo wyrównane i to trwało bardzo długo, zanim poznaliśmy oficjalne wyniki. Czekałem na to, aby zobaczyć, czy zdobyłem złoty medal, czy też nie i kiedy to zostało ogłoszone nogi się pode mną ugięły” – wspominał.

Oprócz złotego medalu, Rune Velta zdobył w Falun trzy inne – złoty w drużynie, srebrny w drużynie mieszanej oraz brązowy na dużej skoczni. W sezonie 2011/2012 zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Lotach w Vikersund. Na podium Pucharu Świata stawał sześciokrotnie. Jego najlepszym wynikiem były drugie miejsca w Willingen i Planicy.

Swojego smutku z powodu tej informacji nie ukrywał szef norweskich skoków Clas Brede Brathen.

„Jego osiągnięcia w Falun na zawsze pozostanę jednymi z najważniejszych w historii norweskich skoków narciarskich. Rune jest dobrym przykładem na to, co można osiągnąć z naszym narodowym systemem skoków i z nasza myślą szkoleniową” – powiedział.

Norweskiemu skoczkowi życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!


  • Źródło: fis-ski.com
  • FOTO: Wiktoria Wnętkowska