FIS Cup w Kuopio: Miasto i jego atrakcje

0
741
fot. Aleksandra Wróblewska
fot. Aleksandra Wróblewska

Już dzisiaj i jutro w fińskiej miejscowości Kuopio będą miały miejsce kolejne w sezonie 2016/2017 zmagania z cyklu FIS Cup. Przyjrzyjmy się dokładniej miastu, w którym zostaną rozegrane.

Kuopio to miasto położone w środkowej Finlandii nad jeziorem Kallavesi. Jego okolice są nazywane Błękitną Perłą Pojezierza Fińskiego.

Z pewnością każdego sympatyka skoków narciarskich zainteresuje kompleks skoczni Puijo. W jego skład wchodzą cztery skocznie narciarskie, mianowicie K120, K90, K65 oraz K28. Na wzniesieniu znajduje się też wieża widokowa.

W Kuopio warto zobaczyć centralny plac miasta Kauppatori, ratusz oraz nowoczesny gmach biblioteki. Można odwiedzić Muzeum Starego Kuopio złożone z jedenastu drewnianych domów, Muzeum Kuopio, Galerię Sztuki, Centrum Fotograficzne, Muzeum Samochodów oraz Muzeum Ortodoksyjnej Cerkwi Prawosławnej. Znajduje się tu również Sobór św. Mikołaja wybudowany w latach 1902-1903 oraz neoklasycystyczna katedra powstała w latach 1806-1815. Nie można zapomnieć również o domu filozofa i polityka Johana Vilhelma Snellmana.

Ci, którzy będą chcieli odpocząć znajdą spokój nad pobliskimi jeziorami.


  • Źródło: wikipedia.pl / kuopio.fi/ krajoznawcy.info.pl
  • FOTO: Aleksandra Wróblewska