PK w Vikersund: Triumf Słoweńca na inaugurację cyklu, Polak na podium!

0
707

W inaugurującym tegoroczny cykl Pucharu Kontynentalnego konkursie w norweskim Vikersund zwyciężył Cene Prevc. Słoweniec wyprzedził nieznacznie Toma Hilde oraz Jana Ziobrę, którzy uzupełnili podium. Na ten weekend zaplanowano jeszcze dwa konkursy indywidualne. Nie wiadomo jednak jak na przebieg zawodów wpłynie silny wiatr, jaki towarzyszył dzisiaj skoczkom. 

Po pierwszej serii prowadził reprezentant gospodarzy Halvor Egner Granerud. Specjalista od Pucharu Kontynentalnego skoczył zdecydowanie najdalej – 116 metrów. Drugie miejsce zajmował Cene Prevc, ale miał on gorsze warunki, co pozwoliło mu uzyskać „jedynie” 109 metrów i nadrobić punktami za wiatr. Trzeci był Austriak Elias Tollinger, a tuż za nim plasował się Anze Semenic. Jan Ziobro, najwyżej sklasyfikowany z Polaków, znajdował się na bardzo dobrej, 5. pozycji, po skoku na odległość 111,5 metra. Najlepszą szóstkę uzupełnił Pius Paschke z Niemiec. Do serii finałowej awansowali także Stanisław Biela, Krzysztof Biegun i Jakub Wolny – odpowiednio 14., 20. i 30. miejsce. Za słabo zaprezentowali się Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Miętus oraz Przemysław Kantyka.

W drugiej serii nie wszyscy sprostali wymagającym warunkom. Nie udało się to prowadzącemu po pierwszym skoku Granerudowi, w związku  z czym Norweg spadł na 8. miejsce. Tym sposobem podarował triumf Cene Prevcowi, który śladami swoich braci, poradził sobie doskonale. Świetnie spisał się również Tom Hilde, który awansował na drugą lokatę. Pochwalić należy przede wszystkim jednak Jana Ziobrę. Polak wykorzystał potknięcia rywali i udało mu się wywalczyć trzecie miejsce, na co absolutnie zasługiwał. Walkę o podium przegrali Anze Semenic, Bor Pavlovcic i Pius Paschke – wszyscy uplasowali się za skoczkiem z Rabki Zdrój.

Pozostali nasi reprezentanci spisali się różnie: Stanisław Biela nie utrzymał miejsca z pierwszej serii i spadł na 21. pozycję, Krzysztof Biegun pozostał na 20. lokacie, a Jakub Wolny poprawił się o dwa „oczka”. Warto wspomnieć, że dobry występ zaliczył Turek Faith Arda Ipcioglu, który zakończył konkurs na 26. miejscu i zdobył pierwsze w historii punkty dla swojego kraju.


  • Źródło: Własne
  • FOTO: Wiktoria Wnętkowska