24 stycznia 2001 roku po raz pierwszy Polak startował jako lider Pucharu Świata!

0
742

24 styczeń 2001 roku po raz pierwszy w historii reprezentant Polski startował w zawodach Pucharu Świata żółtą koszulką lidera Pucharu Świata. Dokonał tego Adam Małysz.

Adam Małysz nie zaczął dobrze sezonu 2000/2001. Lider naszej kadry w pierwszym konkursie w Kuopio nie zakwalifikował się do zawodów, a w kolejnym ukończył rywalizację na 26 pozycji. Trzeci konkurs Pucharu Świata Polak zakończył na 11 miejscu.

Następne pięć konkursów Pucharu Świata w Ramsau, Libercu i Engelbergu zostały odwołane z powodu złych warunków  atmosferycznych. Kolejnymi zawodami w tej edycji PŚ był pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Adam Małysz wygrywał kwalifikacje do wszystkich 4 zawodów.

W Obersdorfie na podium stanęli Martin Schmitt, Noriaki Kasai i Masahiko Harada. Adam Małysz ukończył rywalizację na czwartej pozycji. W noworocznym konkursie Polak stanął na trzecim stopniu podium. Zawody wygrał Kasai przed Wasiliewem. Po dwóch konkursach Japończyk miał prawie 10 punktów przewagi nad naszym reprezentantem.

Insbruck i Bischofshofen były już popisem Adama Małysza. Polak wygrał pierwszy z austriackich konkursów różnicą prawie 45 punktów nad Janne Ahonenem, Kasai stracił do Polaka prawie 50 oczek. W klasyfikacji generalnej Turnieju Małysz miał już prawie 40 punktów przewagi nad Japończykiem i ponad 70 nad Ahonenem. W konkursie kończącym 49 TCS Małysz wygrał o ponad 30 punktów z Finem i Widhölzlem. Emocji nie wytrzymał Kasai, Japończyk skoczył tylko 75 metrów.

W klasyfikacji generalnej TCS Adam Małysz wygrał 0 104,4 punktu nad Janne Ahonenem, co jest rekordem Turnieju. Trzeci Martin Schmitt stracił do Polaka 125,8 punktu.

Adam Małysz przedłużył swoją serię zwycięstw w kolejnych konkursach. Wygrał dwa razy w Harrachovie oraz rywalizację w Park City. W konkursie w Hakubie 24 stycznia 2001 roku po raz pierwszy reprezentant Polski startował jako lider Pucharu Świata. Japońskie zawody wygrał Martin Schmitt, Adam Małysz był ósmy, przez co Niemiec odebrał biało-czerwonemu koszulkę lidera Pucharu Świata.

Kolejny konkurs w Sapporo 27 stycznia wygrał Adam Małysz, Polak ponownie został liderem Pucharu Świata i nie oddał żółtej koszulki do końca sezonu. Małysz odniósł zwycięstwo także kolejnego dnia. Później oglądaliśmy zmagania w Willingen, w pierwszym konkursie niespodziewanie zwycięstwo odniósł Ville Kantee, Adam Małysz zajął drugie miejsce, ale następnego dnia Polak pokazał kto jest najlepszy.

Po niemieckich konkursach odbywały się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. W pierwszym konkursie na dużej skoczni wygrał Martin Schmitt przed Adamem Małyszem i Janne Ahonenem, na normalnej skoczni najlepszy był Polak. Schmitt zajął drugie miejsce, podium uzupełnił Martin Höllwarth.

Rywalizacja wróciła następnie do Obersdorfu. W pierwszym konkursie mieliśmy fińskie podium. Wygrał Risto Jussilainen przed Veli-Matti Lindströmem, a podium uzupełnił Matti Hautamäki, następnego dnia najlepszy był Schmitt. Adam Małysz uplasował się na drugim stopniu podium, trzeci był Risto Jussilainen.

Trzy kolejne konkursy należały do Adama Małysza. Polak wygrał kolejno w Falun,  Trondheim i Oslo. W stolicy Norwegii drugiej miejsce zajął Stefan Horngacher.

W ostatnim konkursie najlepszy był Martin Schmitt, podium uzupełnili Risto Jussilainen i Tommy Ingebrigtsen. Adam Małysz uplasował się na czwartej lokacie.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2000/2001

lp. zawodnik kraj punkty
1. Adam Małysz  Polska
1531
2. Martin Schmitt  Niemcy
1173
3. Risto Jussilainen  Finlandia
938
4. Noriaki Kasai  Japonia
728
5. Janne Ahonen  Finlandia
686
6. Matti Hautamäki  Finlandia
648
7. Wolfgang Loitzl  Austria
614
8. Stefan Horngacher  Austria
566
9. Sven Hannawald  Niemcy
462
10. Jani Soininen  Finlandia
394

  • Źródło: Własne