Maren Lundby odda skok na mamucie?

0
969
fot. Kinga Stanaszek

W dniach 17-19 marca na mamuciej skoczni Vikersundbakken odbędzie się finał pierwszej edycji turnieju Raw Air. W gronie przedskoczków, którzy będą testować obiekt w Vikersund może pojawić się Norweżka – Maren Lundby.

Skoczkini, która na Mistrzostwach Świata w Lahti zajęła 4. miejsce ma dość spore szanse na to, aby oddać skok na skoczni mamuciej. Problemów w związku z tym nie widzi dyrektor zawodów w Vikersund – Ole Gunnar Fidjestøl. Przy okazji wypowiedział się na temat szans wprowadzenia do rywalizacji Kobiet skoczni mamucich.

„Gdybym chciał, mógłbym powiedzieć nie, ale oczywiście tego nie zrobię. Trudno jest określić, kiedy panie będą mogły brać udział w konkursach na skoczniach mamucich. Zauważyłem jednak ogromny progres w skokach kobiet od wprowadzenia ich do programu Mistrzostw Świata w 2009 roku. Zaangażowane jest w nie więcej reprezentacji, niż dawniej, udział w rywalizacji bierze dużo więcej skoczkiń. Bardzo mnie cieszy, że dziewczyny chcą próbować swoich sił na obiektach przeznaczonych do lotów. Pewnie minie jeszcze trochę czasu, zanim uda się zebrać 40 zawodniczek w celu rozegrania konkursu, ale uważam, że kiedyś to się stanie” – mówi Fidjestøl.

Aby zawodniczka mogła skoczyć na skoczni w Vikersund, zgodę na to musi wyrazić nie tylko dyrektor zawodów, ale również trener oraz dyrektor sportowy Norweskiego Związku Narciarskiego.

„Nie mogę teraz powiedzieć, jaka decyzja będzie słuszna. Chcemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku, zarówno ze strony Maren, jak i organizatorów, którzy powinni zapewnić skoczkini bezpieczeństwo. Ona nie miałaby problemów ze skokami na obiekcie mamucim. Jest wystarczająco dobra, ale musimy to omówić, żeby podjąć właściwą decyzję” – mówi trener norweskiej kadry Kobiet – Christian Mayer.

Jeśli Lundby uda się wystartować jako przedskoczek na Vikersundbakken, możliwy będzie wówczas nowy rekord świata w długości lotu Kobiet. Nieoficjalny należy do Austriaczki Danieli Iraschko – Stolz i wynosi 200 metrów. Ustanowiła go w Kulm 14 lat temu.


  • Źródło: Tv2.no
  • FOTO: Kinga Stanaszek