Oslo: Najpiękniejsza skocznia narciarska świata – czyli o Holmenkollbakken w Oslo

0
897

 

Na przedmieściach Oslo w Holmenkollen wyrasta nad górami gigantyczny wijący się wąż ze stali.To wybudowana w 2010 roku skocznia narciarska Holmenkollbakken, jedna z najnowocześniejszych na świecie. Dzieło architektów z JDS / Julien De Smedt Architects to imponująca forma, która służy nie tylko skoczkom.Na szczycie skoczni powstał bowiem niesamowity punkt widokowy

Nowa skocznia narciarska Holmenkollen została uznana przez Lonely Planet za jeden z 10 najważniejszych obiektów do zwiedzenia w 2011 roku. Co jest takiego w tej konstrukcji, że popularny wydawca przewodników uznał ją za jedną z największych atrakcji turystycznych Europy?

 

Mekka skoków narciarskich

Już samo miejsce mówi za siebie. Holmenkollen to dzielnica w Oslo będąca prawdziwą stolicą skoków narciarskich. W 1892 roku, gdy Holmenkollen było jeszcze wioską leżącą nieopodal stolicy Norwegii, wybudowano tam pierwszą skocznię. Odbyły się wówczas pierwsze zawody w skokach narciarskich, najdłuższy wówczas oddany skok wynosił 21,4 metra. Od tego czasu Oslo stało się mekką skoków narciarskich.

 

Nowa skocznia – cud techniki 

Idea projektu jest niebywale prosta. Architekci chcieli uniknąć rozproszenia budynków i pawilonów, które miały pomieścić wszystkie potrzebne funkcje towarzyszące skoczni. Zamiast zamienić stok góry w miasteczko, postanowili wszystkie obiekty zamknąć w jednej, dużej kubaturze, która zarazem byłaby skocznią.

I tak pomieszczenia sędziów, komentatorów sportowych, trenerów, loże rodziny królewskiej, VIP-ów, ekrany chroniące skoczków przed wiatrem, lobby, wejście na widownię jak i sama widownia, lobby dla skoczków, sklep z pamiątkami, hol do istniejącego muzeum narciarstwa oraz punkt widokowy – wszystkie te różnorodne funkcje włączono w jedną płynną formę skoczni.

Atrakcje w Oslo:

  • Park zimowy w Oslo

  • Lasy Nordmarka

  • Muzeum oraz skocznia Holmenkollen

skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_243288skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_243287skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_243285skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_243284skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_243283skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_243282skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_236900skocznia-narciarska-holmenkollbakken-w-oslo_236898skocznia_narciarska_holmenkollbakken_w_oslo_9386

  • Źródło: archirama.muratorplus.pl , visitnorway.pl
  • Fotografia:archirama.muratorplus.pl