Sezon Marzenie, Polacy z Pucharem Narodów!

0
701

Sezon 2016/2017 w skokach narciarskich zakończony. Tą zimę Polscy skoczkowie z pewnością zapamiętają bardzo dobrze. Co osiągnęli Polacy w tym sezonie?

Największym osiągnięciem dla Polski, jest oczywiście historyczna wygrana w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów! Biało-czerwoni byli lepsi od Austriaków o 247 punktów, a od trzecich Niemców o 320 oczek. Norwegowie, którzy uplasowali się na czwartym miejscu stracili do nas 1418 punktów!

Jednak to nie jedyne osiągniecie Biało-czerwonych w sezonie 2016/2017. Pamiętamy dobrze zwycięstwo Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni, oraz drugie miejsce Piotra Żyły, a gdyby nie pomyłka sędziego, na podium moglibyśmy obejrzeć nie Daniela Andre Tande, a Macieja Kota.

W tym sezonie pierwsze zwycięstwa w karierze odniósł Maciej Kot. Reprezentant Polski okazał się najlepszy najpierw w Sapporo, a następnie kilka dni później na olimpijskiej skoczni w PyongChang. Kamil Stoch w zakończonym sezonie wygrał 7 konkursów!

Nie można nie wspomnieć o wielkim sukcesie Piotra Żyły, to właśnie popularny „Wiewiór” zdobył brązowy medal indywidualnie w Mistrzostwach Świata w Lahti 2017. Jeśli mowa o ostatnich MŚ, to wspomnijmy tu o historycznym zdobyciu Mistrzostwa Świata w konkursie drużynowym. Sztuki tej dokonała nasza drużyna, która nie zmieniła się przez cały sezon! Byli to: Piotr ŻyłaDawid KubackiMaciej Kot, oraz Kamil Stoch.

Reprezentacja Polski przez cały sezon nie schodziła z podium konkursów drużynowych! Biało-czerwoni siedem razy plasowali się w pierwszej trójce, trzy razy na pierwszym miejscu (wliczając w to MŚ), dwa razy na drugim stopniu podium, oraz dwa razy na trzeciej lokacie.

Nasze podsumowanie sezonu w wykonaniu Polski zakończymy, tym co osiągnął lider naszej kadry. Kamil Stoch zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, przegrał jedynie z Stefanem Kraftem. Polak zajął również trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Lotach Narciarskich. Lepsi okazali się tylko Stefan Kraft i Andreas Wellinger. Nasz lider także stał się od wczorajszego konkursu drużynowego trzecim zawodnikiem, który skoczył minimum 250 metrów. Lepszy rekord życiowy od skoczka z Zębu mają tylko Robert Johansson (252 metry), oraz Stefan Kraft (253,5 metra). Kamil jest tym samym jedynym Polakiem, który złamał granicę 250 metra. Rekordy życiowe w obecnym sezonie bili również Piotr Żyła (245,5 metra), Maciej Kot (244,5 metra), Dawid Kubacki (233 metry) i Jan Ziobro (216 metrów).

Zakończony dzisiaj sezon był naprawdę świetny w wykonaniu Biało-czerwonych. Liczymy że Polacy utrzymają swoją świetną formę w następnym sezonie. W 2018 roku odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich! Jak sądzicie, czy kolejny sezon będzie równie udany w wykonaniu naszej kadry?


  • Źródło: Własne, eurosport.onet.pl
  • Foto: Pap