Reportaż: Droga Pointnera do reprezentacji Słowenii [PRIMA APRILIS]

0
372
fot. Jagoda Przybyła

Alexander Pointner – zdecydowanie jeden z najbardziej znanych, a przy okazji kontrowersyjnych trenerów w skokach narciarskich. Po przerwie powraca, aby pomóc reprezentacji Słowenii wrócić na szczyt. Jak wyglądała jego droga do tej ekipy?

Alexander Pointner urodził się 1.01.1971 roku w austriackim Grieskirchen. Jak łatwo zgadnąć, uprawiał skoki narciarskie. Wraz z drużyną zdobył dwa złote medale podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 1989 i 1990 roku. Dobrze radził sobie na Uniwersjadzie – ma złoto i srebro w konkursach drużynowych, a także srebro indywidualnie. Gorzej było w Pucharze Świata. Tylko cztery razy plasował się w czołowej dziesiątce.

Kadrę narodową Austrii trenował aż przez dziesięć lat, od 2004 do 2014 roku. Okres ten objął aż trzy Igrzyska Olimpijskie oraz pięć Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Pod jego okiem sukcesy osiągał m.in. Gregor Schlierenzauer. Później jednak zaczęły się konflikty w kadrze, nastąpiło wypalenie. Austriacy potrzebowali innych metod treningowych. Sam Pointner wpadł w depresję, którą spowodowała m.in. śmierć jego córki po 13 miesiącach śpiączki, w którą została wprowadzona po próbie samobójczej. W kwietniu 2014 roku Pointner rozstał się z reprezentacją Austrii. Później podjął współpracę z bułgarskim zawodnikiem Vladimirem Zografskim.

Miniony sezon był dla reprezentacji Słowenii bardzo słaby. Czy Alexander Pointner po kilku latach przerwy w trenowaniu kadry zdoła przywrócić im dawny blask? O tym z pewnością już wkrótce się przekonamy.


  • Źródło: Własne
  • FOTO: Jagoda Przybyła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here