Jan ZIOBRO – przedstawiamy sylwetkę

0
827
fot. Justyna Kowalewska

Pamiętamy go głównie z sezonu 2013/2014 i konkursów w Engelbergu. Nie ma się co dziwić, iż właśnie wtedy Polak osiągnął swoje życiowe sukcesy…

Jan Ziobro urodził się 24 czerwca 1991 roku w Rabce-Zdrój i reprezentuje klub WKS Zakopane.

Warto powiedzieć, iż jego debiut w PŚ miał miejsce 27 listopada 2011 roku w fińskim Kuusamo. Zajął wówczas czterdziestą szóstą pozycję. Pierwsze punkty zdobył zaś na Wielkiej Krokwi. 12 styczna 2013 roku wylądował na dwudziestej lokacie.

Co z tym Engelbergiem?

W swojej karierze dwa razy stanął na pucharowym podium. Oba miały miejsce właśnie w Szwajcarii. Na Gross-Titlis-Schanze w pierwszym z konkursów zwyciężył, a w drugim zajął trzecie miejsce.

Co ciekawe, w każdym z tych dni w czołowej trójce znalazł się również Kamil Stoch. Ówczesny, aktualny mistrz świata z dużej skoczni zajął drugą, a następnie pierwszą lokatę. Polscy kibice dwukrotnie mieli więc okazję usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego.

Co więcej?

Na Igrzyskach Olimpijskich Jana Ziobrę widzieliśmy raz. Podczas zmagań w Soczi (2014r.) wystartował trzykrotnie. W zawodach indywidualnych lądował poza pierwszą dziesiątką, natomiast drużynowo rywalizację skończył na czwartej lokacie.

Zwycięzca Engelbrgu i były rekordzista obiektu brał udział również na Mistrzostwach Świata. Na skoczni normalnej w Falun (2015r.) zajął ósme miejsce, natomiast z drużyną sięgnął po brąz.

Poza sportem?

Jego życie prywatne jest udane. Ma żonę Angelikę Kowalczyk, z którą ma dwie córki. Starsza Wiwiana urodziła się 16 stycznia 2014 roku. Z jej urodzeniem wiąże się mała ciekawostka. Przyszła na świat, gdy Jan Ziobro przygotowywał się do konkursu PŚ w Wiśle. Druga z córek urodziła się zaś w 2015 roku.

Obecnie mieszka w Spytkowicach, gdzie pracuje w rodzinnej firmie Meble Ziobro.


  • Źródło: Własne; fis-ski.com; wikipedia.org
  • FOTO: Justyna Kowalewska