Wisła zainauguruje Puchar Świata w sezonie 2017/2018?

0
758
fot. Barbara Kosma

7 kwietnia, w szwajcarskim Zurychu miała miejsce konferencja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, podczas której ustalono kalendarz zawodów Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. W Polsce zostaną przeprowadzone tylko trzy konkursy, czy wobec tego Wisła ma szanse zainaugurować sezon?

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle dostała pozwolenie na zorganizowanie tylko jednego konkursu. Ma on mieć miejsce 25 stycznia 2017 roku, tuż przed dwudniową rywalizacją na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Sytuacja ta nie sprawiła radości ani kibicom ani organizatorom, bowiem Wisła od dwóch lat cieszyła się pełnym weekendem zawodów podczas zmagań Pucharu Świata. „Walter Hofer zapowiedział, że jeśli poprawiona zostanie infrastruktura to wówczas wchodzimy na stałe do Pucharu Świata jako zawody weekendowe” – powiedział w rozmowie z portalem eurosport.onet.pl Andrzej Wąsowicz – wiceprezes PZN.

W związku z tym beskidzcy działacze zaproponowali dwa rozwiązania. Pierwsze z nich dotyczyło organizacji zawodów w grudniu w terminie, który początkowy miał należeć do Niżnego Tagiłu. Niestety pomimo starań propozycja ta została odrzucona. Druga opcja, zaproponowana przez Waltera Hofera – dyrektora Pucharu Świata, niestety również odsunięta, wiązała się z występem najlepszych zawodników zaraz po zmaganiach w Engelbergu a przed Świętami Bożego Narodzenia. „To była autorska propozycja Hofera. Szczerze powiedziawszy, przyjąłem ją bez entuzjazmu” – przyznał Wąsowicz.

W związku z tym Wisła poszła o krok dalej i według wiceprezesa PZN, na Malince mogłaby odbyć się inauguracja całego cyklu Pucharu Świata. Wydarzenie to miałby mieć miejsce już w przyszłym sezonie, tydzień przed konkursem w Kussamo, który wstępnie zaplanowany jest na 24 i 25 listopada. Wiążą się z tym jednak pewne zobowiązania. Skocznia im. Adama Małysza musiałaby przejść modernizację. Zwrócono uwagę na założenie ochronnych siatek przeciwwiatrowych oraz zamontowanie torów lodowych, tak aby zawody mogły odbywać się również przy dodatnich temperaturach. Cała przebudowa miałaby trwać miesiąc i kosztować około 2,5 miliona złotych. Polski Związek Narciarski czeka obecnie na odpowiedź Ministerstwa Sportu i Turystyki w związku ze sfinansowaniem inwestycji.

Ostateczny plan kalendarzowy nadchodzącego sezonu Pucharu Świata poznamy pod koniec maja, kiedy to w słoweńskim Portoroż odbędzie się Kongres FIS.

 


  • Źródło: eurosport.onet.pl
  • Foto: Barbara Kosma