Puchar Świata po raz pierwszy od 1983 roku bez Sapporo!

0
708

W kalendarzu na kolejny sezon Pucharu Świata zabrakło Sapporo. Rywalizacja w PŚ najlepszych skoczków świata na tym japońskim obiekcie odbywała się bez przerwy od 1983 roku.

Wyjątkiem był jedynie sezon 2006/2007, wtedy w Sapporo rozgrywane były Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Na dużym obiekcie zwycięstwo odniósł Simon Ammann, a na normalnym – Adam Małysz.

Najwięcej zwycięstw w Sapporo odniósł Matti Nykänen, Fin sześć razy stał na najwyższym stopniu podium. W pierwszej trójce plasował się ośmiokrotnie. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Roar Ljøkelsøy. Norweg wygrał pięć konkursów, dwa razy był drugi i raz trzeci. Cztery zwycięstwa w Sapporo odnieśli Peter PrevcJens Weißflog, jednak Słoweniec w przeciwieństwie do Niemca był klasyfikowany jeszcze na drugiej i trzeciej pozycji.

Osiem razy na podium w Sapporo stał również Thomas Morgenstern, jednak Austriak odniósł „tylko” trzy zwycięstwa. Tyle samo konkursów w tej japońskiej miejscowości wygrali jeszcze: Martin Schmitt, Masahiro Akimoto i Adam Małysz.

Cztery razy na podium w Sapporo stał Kamil Stoch. Skoczek z Zębu odniósł jedno zwycięstwo, dwa razy był drugi i raz trzeci. Wygraną na swoim koncie ma również Maciej Kot.

Najwięcej zwycięstw jeżeli chodzi o kraje, odnieśli Austriacy, którzy triumfowali aż osiemnastokrotnie. Dziesięć konkursów w Sapporo wygrali skoczkowie z Japonii i Niemiec. Zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni stali jednak zdecydowanie częściej na podium – 32 razy, a nasi zachodni sąsiedzi – 20.


  • Źródło: Własne
  • fot.  teikan.chuo-bus.co.jp