Rune Velta

0
347

Dzisiaj 28 urodziny obchodzi były norweski skoczek narciarski – Rune Velta. Największymi sukcesami zawodnika są cztery medale na Mistrzostwach Świata w Falun (2015), w tym dwa złote oraz srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w 2012 roku w rywalizacji indywidualnej.

Rune Velta urodził się w Bærum. Na co dzień trenował w klubie Lommedalen Il. Zadebiutował w Pucharze Świata 14 marca 2010 w Oslo, gdzie zajał 43. miejsce. Pierwsze punkty zdobył 4 grudnia 2010 w Lillehammer (17. miejsce). Norweg pierwszy raz na podium stanał 9 stycznia 2013 w Wiśle (3. miejsce).

Rekord życiowy Rune Velty wynosi 243 metry i został ustanowiony na Vikersundbakken w Vikersund 26 lutego 2012 roku.

Rune Velta wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w 2014 roku w Sochi. W konkursie indywidualnym na normalnej skoczni zajał 22 miejsce, a na dużym obiekcie uplasował sie na 24 pozycji. W konkursie drużynowej Norwegowie w składzie z Veltą zakończyli zmagania na szóstej lokacie.

Norweg wystąpił tylko na Mistrzostwach Świata w Falun w 2015 roku. Rune Velta przygotował jednak na te mistrzostwa fantastyczną formę. W konkursie indywidualnym na normalnej skoczni zdobył niespodziewanie złoty medal, a na dużym obiekcie brązowy. W konkursie drużynowym na normalnym obiekcie Norwegowie w składzie z Veltą wywalczyli srebrny medal, a na dużym złoty.

Na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w 2012 roku w konkursie indywidualnym wywalczył srebrny medal przegrywając z Robertem Kranjcem zaledwie o 3 punkty. W konkursie drużynowym Norwegowie zajęli czwarte miejsce. Na kolejnych MŚ w Lotach Narciarskich w 2014 roku w rywalizacji indywidualnej uplasował się na 26 pozycji.

W Pucharze Świata Norwega oglądaliśmy zaledwie przez 7 sezonów. Najyższą formę miał w sezonie 2014/2015, który ukończył na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej. W Pucharze Świata nie wygrał żadnego konkursu, dwa razy uplasował się na drugiej pozycji i cztery razy na trzecim. W tym samym sezonie zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Lotach Narciarskich.


  • Źródło: Własne
  • Foto: fis-ski.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here