65. TCS – czyli wspomnienie ostatniej edycji imprezy

0
628

Już jutro treningami i kwalifikacjami rozpocznie się 66. Turniej Czterech Skoczni. Z tej okazji przypomnijmy co działo się w ubiegłej edycji tego prestiżowego turnieju.

Oberstdorf

65. Turniej Czterech Skoczni, jak zawsze, rozpoczął się Oberstdorfie. 29 grudnia 2016 roku odbyły się kwalifikacje, które padły łupem Daniela Andre Tande. 2. był Kamil Stoch, zaś 3. Stefan Kraft. W czołowej „10” znalazł się jeszcze jeden Polak – Maciej Kot, który był 5.

Polskie pary KO prezentowały się następująco: Stefan Hula – Andreas Stjernen, Jewgienij Klimow – Dawid Kubacki, Cene Prevc – Klemens Murańka, Piotr ŻyłaJan Ziobro, Maciej Kot – Jarkko Maeaettae oraz Kamil Stoch – Anders Fannemel.

W konkursie do czołowej „30” awansowało pięciu Polaków. Ta sztuka nie udała się Klemensowi Murańce oraz Janowi Ziobro. Dla biało-czerwonych konkurs był bardzo udany. Kamil Stoch zajął 2. miejsce, tuż za Stefanem Kraftem. 7. miejsce zajął Piotr Żyła, 12. był Maciej Kot, 16. Dawid Kubacki, zaś 18. Stefan Hula.

Ga-Pa

Noworoczny konkurs tradycyjnie odbył się w Garmisch-Partenkirchen. Poprzedziły go kwalifikacje, które odbyły się w sylwestra. Wygrał je Markus Eisenbichler. 5. miejsce zajął Maciej Kot, zaś 6. był Piotr Żyła. Poza nimi do konkursu zakwalifikowali się Dawid Kubacki i Stefan Hula (17. miejsce) oraz Jan Ziobro (42. miejsce). Klemens Murańka został zdyskwalifikowany, zaś wicelider TCS – Kamil Stoch odpuścił skok w kwalifikacjach, co oznaczało, że zmierzy się on z ich zwycięzcą – Markusem Eisenbichlerem.

Pozostałe Polskie pary: Stefan Hula – Anders Fannemel, Dawid Kubacki – Pius Paschke, Stephan Leyhe – Jan Ziobro, Piotr Żyła – Constantin Schmid oraz Maciej Kot – Vojtech Stursa.

Do drugiej serii ponownie awansowało 5 Polaków. Poza „30” znalazł się tylko Jan Ziobro. Był to bardzo udany konkurs dla Polaków, bowiem w czołowej „7” znalazło się ich aż trzech. Znów 2. był Kamil Stoch, 6. Piotr Żyła, zaś 7. Maciej Kot. W drugiej dziesiątce znaleźli się jeszcze 16. Stefan Hula oraz 20. Dawid Kubacki.

Konkurs padł łupem Daniela Andre Tande, 3. był Stefan Kraft.

Po zawodach w Ga-Pa na prowadzenie w turnieju wyszedł Kamil Stoch.

Innsbruck

Trzeci konkurs TCS odbył się w Innsbrucku, gdzie pogoda nie była zbyt łaskawa. Przeprowadzono tylko jedną serię zawodów, które poprzedzono kwalifikacjami. Wygrał je Stefan Kraft przed Maciejem Kotem i Piotrem Żyłą.

Do konkursu zakwalifikowali się wszyscy Polacy – 16. był Stefan Hula, 20. Dawid Kubacki, 34. Jan Ziobro i 49. Klemens Murańka. Kamil Stoch znów odpuścił kwalifikacje.

Polskie pary KO: Dawid Kubacki – Florian Altenburger, Markus Schiffner – Jan Ziobro, Stefan Hula – Lukas Hlava, Piotr Żyła – Anders Fannemel, Maciej KotJan Ziobro oraz Stefan Kraft – Kamil Stoch.

Sam konkurs przebiegał w bardzo loteryjnych warunkach przez co rozegrano tylko jedną serię. Wygrał go Daniel Andre Tande przed Robertem Johanssonem i Jewgienijem Klimowem. Kamil Stoch, który w serii próbnej zaliczył upadek i w konkursie skakał obolały zajął 4. miejsce. Ponadto walczący o triumf w turnieju Stefan Kraft zachorował na grypę żołądkową przez co zajął odległe 18. miejsce. To oznaczało, że Austriak nie będzie się liczył w walce o triumf w TCS.

Pozostali Polacy wypadli dobrze. 6. był Maciej Kot, 7. Piotr Żyła, 17. Dawid Kubacki oraz 23. Jan Ziobro. Klemens Murańka zajął 41. miejsce, zaś Stefan Hula trafił na jedne z najgorszych warunków z którymi sobie nie poradził, zajął 42. miejsce.

W klasyfikacji turnieju pozycję lidera objął Daniel Andre Tande, ale przed finałem miał tylko 1.7 pkt przewagi nad Kamilem Stochem.

Bischofschofen

Finał 65. Turnieju Czterech Skoczni w Bischofschofen był bardzo emocjonujący i udany dla Polaków. Kwalifikacje wygrał Andreas Wellinger po rekordowym skoku. 4. był Piotr Żyła, 5. Maciej Kot, 9. Dawid Kubacki, 17. Stefan Hula oraz 34. Jan Ziobro. Klemens Murańka po zawodach w Innsbrucku został odesłany do domu. Kamil Stoch nie wziął udziału w kwalifikacjach.

Polskie pary KO finałowego konkursu prezentowały się następująco: Stefan HulaJan Ziobro, Dawid Kubacki – Jan Matura, Maciej Kot – Tomas Vancura, Piotr Żyła – Philipp Aschenwald, Manuel Fettner – Kamil Stoch.

Kamil Stoch zdeklasował rywali i wygrał konkurs przed Michaelem Hayboeckiem oraz Piotrem Żyłą. 5. był Maciej Kot, 18. Dawid Kubacki,  22. Jan Ziobro oraz 24. Stefan Hula.

Szanse na triumf w turnieju zaprzepaścił Daniel Andre Tande. Ówczesny lider turnieju był 3. po pierwszej serii, jednak w drugim skoku miał spore problemy w locie przez co wylądował blisko i w ostateczności zajął dopiero 26. miejsce.

65. Turniej Czterech Skoczni wygrał Kamil Stoch z dorobkiem 997.8 pkt. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła (962.5 pkt), zaś 3. Daniel Andre Tande (941.8 pkt). 4. miejsce zajął kolejny z Polaków – Maciej Kot, któremu do podium zabrakło zaledwie 7.5 pkt (934.3 pkt).

15. miejsce zajął Dawid Kubacki, 20. Stefan Hula, 31. Jan Ziobro oraz 50. Klemens Murańka.

Był to najlepszy Turniej Czterech Skoczni dla Polskich skoczków w historii. Kamil Stoch po raz pierwszy w historii wygrał go, jednocześnie zdobywając Wielkiego Szlema. Również Piotr Żyła pierwszy raz w karierze stanął na podium końcowej klasyfikacji.

Przed nami 66. Turniej Czterech Skoczni i miejmy nadzieję, że będzie on równie udany dla Polaków!


  • Źródło: Własne
  • FOTO: PZN