LOTOS Cup 2018: czas zainaugurować XIV edycję!

0
555

Członkowie mistrzowskiej drużyny z Lahti, m.in. Maciej Kot czy Dawid Kubacki niegdyś doskonalili swoje umiejętności w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

W tym roku Następcy nie tylko jednego Mistrza, ale również drużynowych Mistrzów Świata z Lahti będą rywalizowali już w XIV edycji programu LOTOS Cup w skokach narciarskich oraz w VIII edycji w kombinacji norweskiej. Program ten jest znany i ceniony, a jego ideą jest poszukiwanie wśród dzieci i młodzieży największych talentów, które w przyszłości będą reprezentować nasz kraj na najsłynniejszych skoczniach świata.

W najbliższy weekend, w dniach 19 i 20 stycznia 2018 roku zainaugurowana zostanie już XIV Edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich. Pierwszą tej zimy areną zmagań w zawodach LOTOS Cup będzie kompleks skoczni Szczyrk Skalite.

Podczas tej zimy pogoda nie rozpieszcza reprezentantów sportów zimowych, jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób już w ten weekend na skoczniach w Szczyrku następcy mistrza zainaugurują XIV edycję zawodów LOTOS Cup. Sezon zimowy rozpoczną jednak tylko skoczkowie narciarscy i na inaugurację VIII edycji LOTOS Cup 2018 w kombinacji norweskiej będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie w Beskidach nie mam możliwości przygotowania tras biegowych potrzebnych do rozegrania zawodów, dlatego zmagania dwuboistów odbędą się w innym terminie.

Podczas pierwszych w sezonie zawodów LOTOS Cup 2018 rywalizacja w Szczyrku podzielona została na dwa dni. Zarówno w piątek, jak i w sobotę skoczkowie oraz skoczkinie tradycyjnie już powalczą w ośmiu kategoriach wiekowych. Jako pierwsi do walki o medale przystąpią reprezentanci kategorii Junior E oraz Młodziczki, którzy skakać będą na obiekcie HS-44. Następnie rywalizacja przeniesie się na skocznię HS-77, gdzie rozegrane zostaną kategorie Junior D, C oraz Juniorki. Zmagania zakończą natomiast skoczkowie z kategorii Junior B, A oraz Senior, którzy powalczą na obiekcie normalnym HS-106.

Przed rokiem zmagania w Narodowym Programie Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2017 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zdominowali reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy łącznie zwyciężyli w ośmiu kategoriach wiekowych. Kacper Jarząbek wygrał klasyfikację generalną w Juniorze E zarówno w skokach, jak i kombinacji norweskiej. Dwa końcowe triumfy zgarnął również Stanisław Majerczyk, startujący w Juniorze D. W kategorii Junior C w skokach zwyciężył Adam Niżnik, natomiast w kombinacji norweskiej najlepszy okazał się Mateusz Jarosz. Poza tym podopieczni Józefa Jarząbka wygrywali również klasyfikację generalną w Juniorze B – Damian Skupień oraz w Juniorze A – Łukasz Bukowski.

Kalendarz zawodów LOTOS Cup 2018:
Edycja 1. Szczyrk Skalite 19-21.01.2018
Edycja 2. COS Zakopane 09-11.02.2018
Edycja 3. COS Zakopane 23-25.02.2018
Edycja 4. TBC
Z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego i Grupy LOTOS S.A. od 2004 r. prowadzony jest Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup. Jest to największe sportowo-społeczne przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. W program zaangażowane są wszystkie liczące się kluby w Polsce z sekcją skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Nieprzerwanie od 2005 r. w ramach programu organizowane są zawody z cyklu LOTOS Cup. Celem programu jest promocja i rozwój skoków narciarskich dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie największych talentów wśród młodych skoczków oraz kombinatorów norweskich. Już dziś wychowankowie programu godnie reprezentują Polskę na najważniejszych międzynarodowych zawodach – m.in. Maciej Kot, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł oraz Klemens Murańka.

Grupa LOTOS jest fundatorem sprzętu sportowego dla klubów narciarskich. W latach 2004-2017 przekazała skoczkom z dziewiętnastu klubów całej Polski 287 kompletów nart z wiązaniami, 220 kombinezonów, 100 kasków i 236 par butów skokowych. Rokrocznie po zakończeniu cyklu zawodów

LOTOS Cup fundowane są stypendia i nagrody dla najlepszych młodych skoczków, którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej całego turnieju. Po zakończeniu sezonu 2013/14 raz pierwszy w historii specjalne stypendia finansowe otrzymali trenerzy klubowi pracujący z uczestnikami zawodów LOTOS Cup. Od tej pory te stypendia są przyznawane co rok.

Więcej informacji na temat programu LOTOS Cup można znaleźć na:

PROGRAM ZAWODÓW

1. EDYCJA LOTOS CUP 2018
19-20.01.2018 Szczyrk Skalite

19.01.2018, piątek
– 09:00 – odprawa techniczna kierowników drużyn na Skoczni Skalite
– 09:30 – 11:00 – trening wolny
– 12:00 – seria próbna skoków otwartych HS-44, serie konkursowe Junior E, Młodziczki
ceremonia dekoracji zawodników startujących na HS-44
– 14:00 – seria próbna skoków otwartych HS-77, serie konkursowe Junior D, C, Juniorki
– 16:00 – seria próbna skoków otwartych HS-106, serie konkursowe Junior B, Junior A, Senior
ceremonia dekoracji zawodników startujących na HS-77 i HS-106

20.01.2018, sobota
– 09:00 – seria próbna skoków otwartych HS-44, serie konkursowe Junior E, Młodziczki
ceremonia dekoracji zawodników startujących na HS-44
– 11:00 – seria próbna skoków otwartych HS-77, serie konkursowe Junior D, C, Juniorki
– 13:00 – seria próbna skoków otwartych HS-106, serie konkursowe Junior B, Junior A, Senior
ceremonia dekoracji zawodników startujących na HS-77 i HS-106


  • Źródło: Anna Karczewska / PZN
  • Foto: PZN