MŚ w lotach w Oberstdorfie: Skocznia imienia Heini-Klopfer Skiflugschanze

0
546

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich po 10 latach przerwy wróciły do niemieckiego Oberstdorfu.

Skocznia pochodzi od imienia niemieckiego skoczka narciarskiego, oraz architekta – Heiniego Klopfera. Właśnie z jego inicjatywy została ona wybudowana w 1949 roku.

Parametry skoczni są następujące. Długość rozbiegu wynosi 118 metrów, długość progu to 8,5 metra, zaś jego wysokość wynosi 3,40 metra. Jeśli spojrzymy na zeskok zauważymy na nim punkt HS położony na 235 metrze oraz punkt konstrukcyjny inaczej mówiąc punkt, który jest umiejscowiony na 200 metrze. Natomiast wysokość między progiem a punktem HS wynosi 135 metrów.

W przeszłości na tym obiekcie wygrywali tacy skoczkowie jak: Andreas Goldberger Martin Schmitt , czy też Gregor Schlierenzauer. Raz na drugim miejscu podium stał tu Polak, był nim Adam Małysz. Ubiegłoroczne zawody na tym obiekcie wygrał Austriak Stefan Kraft zaraz za nim uplasowali się odpowiednio Andreas Wellinger i w pierwszym konkursie Kamil Stoch, a w drugim Jurij Tepes ze Słowenii.

Skocznia była wielokrotnie modernizowana, ostatnia modernizacja została wykonana w 2016 roku i od tego czasu jest to drugi razem z Kulm mamut pod względem wielkości. Rekord obiektu wynosi 238,5 metra, został ustanowiony dzisiaj przez Daniela Andre Tande.

Na skoczni organizowane są zawody Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w lotach. Ostatnie mistrzostwa odbyły się na tej skoczni w 2008 roku.


  • Źródło: Własne
  • fot. berkutschi.com