Najlepsi skoczkowie na igrzyskach olimpijskich

0
662
foto: umcs.pl

Już dzisiaj odbędzie się olimpijski konkurs indywidualny na skoczni normalnej. Trzymamy kciuki najmocniej za naszych Biało-czerwonych skoczków. Wpierw jednak sprawdźmy którzy skoczkowie w przeszłości swoich startów na Zimowych Igrzyskach Olimpisjkich byli najlepsi, indywidualnie, jak i drużynowo.

  1. Matti Nykänen

Bezkonkurencyjnie pierwsze miejsce na liście medalowej zajmuje najlepszy skoczek narciarski w dziejach, fin Matti Nykänen. Najlepszy skoczek z Finlandii w swojej karierze olimpijskiej zdobył, aż cztery złote medale, oraz jeden srebrny medal olimpijski. W Sarajewie w 1984 roku zdobył najpierw srebro na normalnym obiekcie, oraz złoto na dużej skoczni, wtedy o punkcie konstrukcyjnym równym 112 metrów. Cztery lata później w Calgarry zdobył już dwa złota, najpierw na normalnym, a później na dużym obiekcie. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego napisałem, że zdobył on cztery medale, a z tego co ja napisałem wynika, że w Sarajewie i Calgarry zdobył trzy medale, nie cztery. Czyżby? No nie do końca zdobył cztery, czwarty złoty medal zdobył za pośrednictwem konkursu drużynowego.

2. Simmon Amman

Z kolei drugie miejsce na liście medalowej zajmuje jedyny skoczek narciarski, który w zmaganiach indywidualnych zdobył, jako jedyny cztery medale z najcenniejszego kruszcu. Pierwsze dwa złota zdobył podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku, zaś na kolejne dwa złote medale w wykonaniu Szwajcara musieliśmy czekać, aż osiem lat ! Można więc stwierdzić, że jest on skoczkiem cyklu tak zwanego ośmioletniego. Gdybyśmy mieli z tego wyciągać jakiekolwiek wnioski moglibyśmy wyciągnąć jeden, Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pyeongchang 2018 wypadają właśnie osiem lat po zdobyciu ostatniego złotego medalu w Vancouver 2010. Czyżby kolejne dwa najważniejsze medale miałyby paść łupem Szwajcara?

3. Jens WeißflogThomas Morgenstern

Na trzecim miejscu znalazł się, zaś utytułowany Niemiecki skoczek narciarski, który w swojej karierze zdobył cztery medale olimpijskie, dwa złote indywidualnie i jeden drużynowo, oraz jeden srebrny indywidualnie. Swój pierwszy złoty medal indywidualnie zdobył w Sarajewie w 1984 roku na skoczni normalnej. Na tych samych Igrzyskach na dużym obiekcie zdobył srebrny medal olimpijski, a w konkursie drużynowym zdobył razem z drużyną swój drugi złoty medal olimpijski. Natomiast dziesięć lat później w Lillehammer zdobył jeden medal olimpijski (złoty) na dużej skoczni.

Razem z Niemcem, na miejscu trzecim znalazł się utalentowany Austriak. Thomas Morgenstern, jednakże zdobył tylko jeden złoty medal indywidualnie, dwa złota drużynowo, oraz jedno srebro drużynowo , odpowiednio w 2006 roku w Turynie na skoczni dużej, ponownie w Turynie w 2006 roku tylko drużynowo, cztery lata później w Vancouver (złoto), oraz na ostatnich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi tym razem srebro.

………….

9. Kamil Stoch

Póki co w tabeli medalowej skoczków narciarskich lider naszych skoczków zajmuje dopiero dziewiąte miejsce. Swoje dwa jedyne złote medale olimpijskie zdobył cztery lata temu w Sochi na normalnym i dużym obiekcie. Gdyby Polak dał radę obronić tytuły olimpijskie sprzed czterech lat, przeskoczyłby z dziewiątej pozycji na drugie, a jeżeli wygrałby także wraz z kolegami z drużyny konkurs drużynowy, nawet na pierwsze !

Klasyfikacja zawodników

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski w skokach narciarskich. Uwzględnione zostały zarówno starty indywidualne, jak i drużynowe. W przypadku, gdy któryś z zawodników reprezentował więcej niż jeden kraj, zostały wymienione wszystkie państwa, w barwach których startował.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[c] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Matti Nykänen Finlandia Finlandia 1984–1988 4 1 5
2. Simon Ammann Szwajcaria Szwajcaria 2002–2010 4 4
3. Jens Weißflog Niemiecka Republika Demokratyczna NRD
Niemcy Niemcy
1984–1994 3 1 4
3. Thomas Morgenstern Austria Austria 2006–2014 3 1 4
5. Birger Ruud Norwegia Norwegia 1932–1948 2 1 3
5. Kazuyoshi Funaki Japonia Japonia 1998 2 1 3
5. Andreas Kofler Austria Austria 2006–2010 2 1 3
8. Toni Nieminen Finlandia Finlandia 1992 2 1 3
9. Ari-Pekka Nikkola Finlandia Finlandia 1988–1992 2 2
9. Kamil Stoch Polska Polska 2014 2 2

……..

31. Wojciech Fortuna Polska Polska 1972 1 1

……….

53. Adam Małysz Polska Polska 2002–2010 3 1 4

  • Źródło: własne
  • Foto:  umcs.pl