Andreas Wellinger drugim Niemcem ze złotym medalem!

0
700

Od 24 lat nasi zachodni sąsiedzi czekali na złoty, indywidualny medal na igrzyskach olimpijskich. 10 lutego sztuki tej dokonał 22-letni Andreas Wellinger wygrywając konkurs na skoczni normalnej w Pjongjangu. Pierwszy złoty medal w tej dyscyplinie zdobył Jens Weissflog w 1994 roku.

To pierwszy tak wielki indywidualny sukces Niemca. W Soczi wspólnie z Severinem Freundem, Andreasem Wankiem i Marinusem Krausem sięgnął po drużynowe złoto. Miał wtedy zaledwie 18 lat i dopiero drugi sezon skakał w Pucharze Świata. Początkowo, przez wiele lat uprawiał kombinację norweską. W wieku 15 lat, zdecydował się całkowicie poświęcić skokom narciarskim. Pierwszy sukces przyszedł  osiem miesięcy później, kiedy to w październiku wygrał zawody Alpen Cup. W styczniu 2012 roku został złotym medalistą Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku w konkurencji mikstu. Miesiąc później był już drużynowym wicemistrzem świata juniorów. Zadebiutował w Pucharze Świata w 2012 roku zajmując wysokie 5. miejsce w Lillehammer. Pod koniec listopada tego samego roku wygrał razem z kolegami konkurs drużynowy w Ruce, zaś kilka dni później w próbie przedolimpijskiej w Soczi stał po raz pierwszy w karierze na najniższym stopniu podium w konkursie indywidualnym. Swoje pierwsze pucharowe zawody wygrał w 2014 roku w Wiśle.

Kariera Wellingera nabierała tempa, lecz nadal brakowało mu stabilności. Kolejny sezon rozpoczął od miejsca na podium w Klingenthal, lecz potem przytrafił mu się koszmarny wypadek w Ruce, który wykluczył go  z rywalizacji na kilka tygodni.

Sezon 2016/2017 to już światowa czołówka.  Do końca sezonu praktycznie nie schodził z podium, tylko dwukrotnie się na nim nie znalazł. W 2017 został mistrzem świata w Lahti w konkurencji drużyn mieszanych, a także dwukrotnie wicemistrzem – na normalnej i dużej skoczni.

Przed tym sezonem miał problemy z kolanem. Wystąpił w Letniej Grand Prix w Wiśle, lecz potem zrezygnował z dalszych startów z powodu podrażnienie więzadła rzepki.

Tej zimy również skakał na bardzo wysokim poziomie. Wygrał swoje 3 pucharowe zawody w karierze w Niżnym Tagile. Pięć razy stawał na podium. Był również drugi w Turnieju Czterech Skoczni, przegrywając tylko z Kamilem Stochem. Teraz został mistrzem olimpijskim.

 

________________________________________________________________________

  • Źródło: własne+ sport.onet.pl
  • FOTO:zimbio.com