Minęło 50 lat od zdobycia złotego medalu olimpijskiego przez Jiří Raškę

0
524

Wczoraj, 11.02. minęło 50 lat od zdobycia złotego medalu olimpijskiego przez czeskiego skoczka narciarskiego – Jiří Raškę. Triumfował on w 1968 roku na normalnym obiekcie we francuskim Grenoble.

Jiří Raška okazał się być najlepszym skoczkiem narciarskim na skoczni normalnej podczas Igrzysk Olimpijskich we francuskiej miejscowości Grenoble w 1968 roku. Kilka dni później zdobył także srebrny medal na dużym obiekcie. Sukces zawodnika pochodzącego z Frenštátu pod Radhoštěm był jednocześnie pierwszym triumfem czeskiego sportowca na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Podczas zmagań na skoczni normalnej Raška dominował już po pierwszej serii, w której oddały dokonały technicznie skok na odległość 79 m. Mało brakowało, a zawody zostałyby odwołane. Organizatorzy walczyli z ekstremalnymi zmianami temperatur, zmagania rozpoczęły się z opóźnieniem. Po pierwszej rundzie za reprezentantem Czechosłowacji plasowali się Austriak Baldur Preiml i Rosjanin Anatolij Žeglanov.

W drugiej serii większość skoczków skoczyła mniej. Reprezentant Austrii – Reinhold Bachler zaliczył awans z ósmej na drugą pozycję. Przed ostatnim skokiem dnia przed Rašką malowała się wizja zwycięstwa. Oddał skok na odległość 72,5 m i pokonał drugiego rywala o 2,3 pkt.

Dzięki działaniom Czeskiego Komitetu Olimpijskiego pojawiła się okazja do przypomnienia tego sukcesu podczas tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang. Z czapkami wzorowanymi na tej posiadanej przez Raškę czescy skoczkowie uczcili wyczyn swojego poprzednika i wzór w czeskim domu w Gangneung.

Zawodnicy mieli także opisać mistrza w trzech słowach.

„Absolutnie największa legenda”Roman Koudelka.

„Pan – skoczek” Čestmír Kožíšek.

„Bohater” Viktor Polášek.

„Olimpijski zwycięzca” Vojtěch Štursa.

„Super człowiek”Lukáš Hlava (Raška trenował go).

Później skoczkowie uczyli innych telemarku, którym czeska ekipa z chorążym Evą Samkovą na czele uczciła Jiří Raškę. Pokazali także niektóre metody treningowe, których zawodnicy z innych dyscyplin mogli wypróbować.


  • Źródło: czech-ski.com
  • FOTO: oh.idnes.cz