Sven Hannawald:,,Enke otworzył wszystkim oczy.”

0
552

Hannawald to były niemiecki skoczek narciarski oraz największy rywal Adama Małysza. Po zakończeniu kariery nie ukrywał, że wykryto u niego anoreksję. – Zauważyłem, że jak schudłem kilogram od razu skakałem lepiej. Jestem osobą, która zawsze balansuje na krawędzi i zawsze idzie na całość – tłumaczył 

,,Gdybym nie zrezygnował ze skoków, skończyłoby się zapewne próbą samobójczą. Zrozumiałem to dopiero dzięki Robertowi Enke. Dotarło do mnie, że ze mną mogło być podobnie. Enke otworzył wszystkim oczy.’’- powiedział

– ,,Gdy Robert popełnił samobójstwo, do społecznej świadomości dotarło, że depresja nie jest chorobą, której należy się wstydzić i która nie wymaga szpitalnego leczenia. Ludzie zrozumieli, że często dotyczy osób, które za bardzo się poświęcają jakiejś sprawie. Dają z siebie zbyt dużo i nie potrafią przestać. Wykorzystują każdy moment, by się doskonalić.”– dodał.

– ,,Musiałem odnaleźć nowe miejsce, w którym mógłbym dalej funkcjonować. Wiedziałem, że moje ciało już dłużej tego nie wytrzyma. Zacząłem szukać lekarzy. Przez półtora roku nie postawiono diagnozy, która by mnie zadowalała. Jeden, drugi, trzeci gabinet… Wchodziłem i słyszałem, że wszystko jest dobrze, że mój organizm jest zdrowy. A przecież wiedziałem, że tak nie jest. Mówiłem do lekarza: – Obejrzyj mnie dokładnie, przecież ja czuję, że coś jest nie tak! Nikt nie szukał problemu w psychice. Wszyscy badali tylko moje ciało.”

– ,,W tym wszystkim najbardziej dziwne było, że nadal najważniejszy był dla mnie jak najszybszy powrót do skoków narciarskich. Wiedziałem też, że sam sobie z tym wszystkim nie poradzę. Było mi wszystko jedno, jak lekarze nazwą moją przypadłość – wypaleniem czy depresją. Teraz wiem, że sam się doprowadziłem do takiego stanu. Byłem zbyt ambitny i w każdym momencie dążyłem do perfekcji. Zresztą, do dzisiaj taki jestem. Zrozumiałem jednak, że wymagam od siebie zbyt wiele i nauczyłem się sam ze sobą rozmawiać. Teraz monologi to dla mnie normalność.”– podsumował.

________________________________________________________________________

  • Źródło: własne+sportowefakty.wp.pl
  • FOTO: ISPO.com