Gorazd Bertoncelj: Chcemy być wśród najlepszych

0
653

Gorazd Bertoncelj po raz pierwszy wypowiedział się publicznie jako trener słoweńskich skoczków narciarskich. Mówił, m.in. o tym, czym będzie kierował się w okresie przygotowawczym oraz w pracy ze słoweńską kadrą. Zaznaczył jednocześnie, że w najbliższym czasie nie będzie oficjalnych oświadczeń i wywiadów.

Wymagam jasnych reguł gry. Musimy trzymać się razem – wszyscy trenerzy i skoczkowie. Przez cały czas. Zwracam uwagę na motywację. Będziemy opierać się na uczciwych relacjach i dobrej komunikacji” zaznaczył Bertoncelj.

Słoweniec nigdy nie myślał o tym, że zostanie głównym trenerem słoweńskiej reprezentacji, jednak (jak powiedział) podjął decyzję bez nadmiernego wahania, a sama nominacja jest zaszczytem i wyzwaniem.

Nowy trener słoweńskiej kadry nie ocenia pracy swojego poprzednika, Gorana Janusa. Ale dostrzega spadek formy zawodników, czego najlepszym przykładem jest dyspozycja Petera Prevca. „Każdy sukces ma swój początek i koniec. Jest to naturalny proces w sporcie. Myślę, że praca z Peterem przez ostanie siedem lat była bardzo dobra (…) Wierzę, że wróci tam, gdzie był” mówił Bertoncelj. Trener jednocześnie podkreślił, że „cele wszystkich muszą być wysokie, chcemy być wśród najlepszych”.

Zanim skoczkowie rozpoczną przygotowania, Bertoncelj chce szczegółowo omówić ze wszystkimi plan treningowy dla każdego skoczka. Następca Janusa lato wykorzysta do ogólnego przygotowania zawodników starannie wybierając zawody, w których wystąpią.

Bertoncelj powiedział, że trzeba zwrócić uwagę na technologię, żywienie, pracę z psychologiem. „Wszystko musi tworzyć całość, rozwój będzie ważny. Chcę uczestniczyć w tym procesie. Nie wolno nam niczego zostawiać przypadkowi” – wyjaśnia obecny trener.

Krótko po zakończeniu sezonu 2017/2018 Bertoncelj zastąpił Gorana Janusa na stanowisku trenera kadry słoweńskich skoczków. Do tej pory Bertoncelj pracował z juniorami w swoim kraju. Jego podopiecznymi byli, m.in. bracia Prevc, Ziga Jelar, Timi Zajc, a także Tilen Bartol. Janus zakończył pracę z główną kadrą po siedmiu latach. Teraz zajmie stanowisko dyrektora sportowego w Słoweńskim Związku Narciarskim.


  • Źródło: siol.net
  • Foto: siol.net