Letnie Grand Prix w Wiśle – zapowiedź zmagań

0
396
Wisła Centrum
fot. Kinga Stanaszek

Już dzisiaj o godzinie 17:30 rozpoczną się kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix w sezonie 2018.

Jest to 25 edycja cyklu w której zaplanowanych zostało 13 konkursów, w tym  11 indywidualnych, jeden drużynowy mężczyzn oraz jeden drużyn mieszanych.

Do kwalifikacji do pierwszego konkursu LGP w sezonie 2018 przystąpi 11 reprezentantów Polski: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Przemysław Kantyka, Andrzej Stękała. 

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich to cykl zawodów odbywających się w miesiącach letnich na takich samych zasadach jak Puchar Świata w zimie. Od 17 edycji w 2010 r. zawody w skokach narciarskich przeprowadzane w ramach LGP zagościły na skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Pierwszy konkurs odbył się 20 sierpnia, a zwycięzcą został – Adam Małysz. Biało-czerwoni w Wiśle wygrali sześć konkursów indywidualnych oraz trzy drużynowe. Reprezentanci Polski ponadto pięciokrotnie stawali na drugim stopniu podium w rywalizacji indywidualnej i raz w konkursie drużynowym.

Rekordzistami którzy wygrywali trzykrotnie cały cykl są Adam Małysz i Thomas Morgenstern. W zeszłorocznej edycji zwycięzcą został Dawid Kubacki zostając tym samym pierwszym skoczkiem XXI wieku, który wygrał wszystkie konkursy Letniego Grand Prix w jednym sezonie, w których wystartował. Letni rekord skoczni należy do Kamila Stocha i wynosi 136 metrów. Został ustanowiony 2 sierpnia 2013 r.


  • Źródło: Własne
  • fot. Kinga Stanaszek