Skuteczne uzupełnianie białka w diecie sportowca

0
535
Foto: olimp-nutrition.pl

Białko jest jednym z najważniejszych składników w diecie każdego sportowca. I chociaż w pokarmach białka wydaje się być pod dostatkiem, to jednak spora liczba osób decyduje się na sięgnięcie po suplementy białkowe. Na rynku pojawia się coraz większa liczba specyfików białkowych, których stosowanie może być pomocne chociażby przy rozbudowywaniu beztłuszczowej masy mięśniowej.

Odżywianie osób regularnie uprawiających sport wymaga zwiększonego zapotrzebowania na energię oraz na niektóre substancje odżywcze, w tym między innymi na białko. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki procesów metabolicznych, które przebiegają zupełnie inaczej w warunkach wzmożonego wysiłku fizycznego.  Białko jest związane nie tylko z budową masy mięśniowej, ale również z czynnością niektórych hormonów oraz białek (odpornościowych, transportujących oraz tych, które są niezbędne do utrzymywania właściwej równowagi wodno – elektrolitowej).

Odżywki dostarczają białka

Coraz większa liczba sportowców decyduje się sięgnąć po innowacyjne odżywki białkowe, które powinny być stosowane przede wszystkim w treningu wytrzymałościowym, siłowym oraz szybkościowym. Trening wytrzymałościowy zwiększa syntezę tak zwanych białek enzymatycznych. Z kolei ćwiczenia szybkościowe oraz wytrzymałościowe mają wpływ na syntezę białek mitochondrialnych, które przyczyniają się do zwiększania masy ciała oraz siły.

Oczywiście zapotrzebowanie na białko u każdego sportowca będzie inne, gdyż będzie się wiązać przede wszystkim z czasem trwania treningu oraz z jego intensywnością. Dobierając daną odżywkę białkową, należy także zwrócić uwagę na wiek, płeć oraz na ogólny stan zdrowia sportowca.

Suplementacja białkowa pomaga w utrzymywaniu zrównoważonego bilansu azotowego. Co więcej, odżywki białkowe wpływają również na optymalny rozwój siły oraz masy mięśniowej. Każdy sportowiec powinien ponadto wiedzieć, kiedy dochodzi do największych strat białek. Zazwyczaj do poważnych strat tych substancji dochodzi w okresie wzmożonego treningu. Dlatego też zaleca się przyjmowanie odżywek białkowych tuż po treningu. Można sięgnąć zarówno po odżywkę białkową, jak i również po suplement węglowodanowo – białkowy z dodatkiem najcenniejszych witamin i minerałów.

Czym są odżywki białkowe i jak je wybierać?

By móc skutecznie uzupełnić niedobory białkowe w diecie, należy sięgnąć po odpowiedni preparat. Odżywki białkowe to nic innego jak suplementy, zawierające w swoim składzie najcenniejsze białka. Najlepsze są te odżywki, które w swoim składzie zawierają największą zawartość pełnowartościowego białka, a stosunkowo niewielką ilość tłuszczów oraz węglowodanów.

Odżywki białkowe są na ogół odpowiedzialne za budowanie masy mięśniowej, chociaż warto też wiedzieć, że jeśli białko zostanie połączone z innymi substancjami, wówczas może przynieść jeszcze bardziej spektakularne efekty. Dlatego na rynku coraz częściej można zetknąć się z odżywkami białkowo – węglowodanowymi. Takie odżywki w swoim składzie zawierają zarówno pełnowartościowe białko, jak i węglowodany.

Nie bez powodu reklamowane są także odżywki białkowo – aminokwasowe, tworzone zarówno na podstawie białek, jak i aminokwasów rozgałęzionych. Stosowanie takich odżywek może przynosić sportowcom wymierne korzyści. Wzmożone wysiłki siłowe powodują zwiększone zapotrzebowanie organizmu nie tylko na białko, ale również na aminokwasy. Mają one wpływ na hamowanie procesu zmęczenia. Sprawdzone odżywki białkowe firmy Olimp Sport Nutrition znajdziesz na https://www.olimp-nutrition.pl/18-odzywki-bialkowe

Odżywka białkowa po treningu?

Stosowanie odżywek białkowych zaleca się przede wszystkim po treningu. Odpowiednią ilość białka należy dostarczyć nie później w ciągu dwóch godzin od zakończenia ćwiczeń. W ten sposób zadbamy o właściwą odbudowę białek. Po treningu procesom regeneracyjnym sprzyja lepsze ukrwienie mięśni. Dzięki temu są także hamowane procesy kataboliczne. Odżywka białkowa jest jedną z najlepszych form odbudowy białek.

Wielu sportowców ma jednak problemy związane z dawkowaniem odżywki. Na jej przyjmowanie należy uważać szczególnie wtedy, kiedy dodatkowo praktykowana jest dieta wysokobiałkowa. Najlepiej w tym celu zapoznawać się z informacjami zawartymi na etykietach odżywek. Takie wskazówki zazwyczaj są jednak uogólnione i na dodatek nie zawsze mogą być do końca wiarygodne. Producenci bowiem często podają dawki zawyżane, co może nie mieć zbyt dobrych korzyści dla naszego organizmu.

Dawkowanie odżywki białkowej powinno być dostosowane przede wszystkim do indywidualnych potrzeb sportowca i jego organizmu. Dietetycy są zdania, iż zawartość białka w jednej dawce nie powinna przekraczać trzydziestu pięciu gramów. Warto się trzymać tego zalecenia, gdyż jak się okazuje, zawyżona porcja zostanie po prostu niewykorzystana. Dziennie nie należy natomiast przekraczać pięćdziesięciu gramów suplementu białkowego. Można porcje odżywki rozłożyć na kilka razy, stosując preparat zarówno po zakończeniu treningu, jak i przed położeniem się spać. Resztę białka należy natomiast uzupełniać w ramach zwykłego pożywienia. Nigdy nie należy ograniczać się tylko i wyłącznie do stosowania samej odżywki.