Puchar Świata w Niżnym Tagile: Johann Andre Forfang wygrywa, Piotr Żyła drugi

0
fot. Wiktoria Wnętkowska

Johann Andre Forfang (135,5 m; 129 m) wygrał konkurs indywidualny Pucharu Świata w rosyjskim Niżnym Tagile (HS134). Drugie miejsce, ze stratą 0,2 punktu, zajął Piotr Żyła (133 m; 131 m). Podium uzupełnił lider po pierwszej serii, Ryoyu Kobayashi (134 m; 130 m), który do zwycięzcy stracił 2,4 punktu.

W pierwszej dziesiątce konkurs zakończyli: czwarty Stephan Leyhe (129,5 m; 134 m), piąty Stefan Kraft (132 m; 131,5 m), szósty Robert Johansson (126 m; 130,5 m), siódmy Kamil Stoch (123,5 m; 129 m), ósmy Timi Zajc (131 m;123,5 m), dziewiąty Halvor Egner Granerud (135 m; 120 m) oraz dziesiąty Karl Geiger (121,5 m; 128,5 m).

W stosunku do pierwszej serii w finale kilku zawodników straciło pozycję w czołowej dziesiątce, m.in. piętnasty Vladimir Zografski (129,5 m; 119,5 m) – dziesiąty po pierwszej serii; szesnasty Killian Peier (132,5 m; 119 m) – Szwajcar w pierwszej serii zajmował 8. lokatę; siedemnasty Dimitriy Vassiliev (133 m; 116 m), który na półmetku był czwarty; czy też dziewiętnasty Jernej Damjan (131 m; 118 m), który nie utrzymał dziewiątej pozycji.

W dzisiejszym konkursie punktowało jeszcze dwóch Polaków: dwudziesty Dawid Kubacki (126 m; 122 m) oraz dwudziesty pierwszy Stefan Hula (125,5 m; 120 m). Do drugiej serii nie zakwalifikowali się: trzydziesty szósty Maciej Kot (121 m) oraz czterdziesty siódmy Jakub Wolny (114 m).

Punktów w dzisiejszym konkursie nie zdobyli tacy zawodnicy, jak: trzydziesty drugi Markus Eisenbichler (122 m), trzydziesty trzeci Anders Fannemel (119 m), trzydziesty czwarty Gregor Schlirenzauer (119 m), trzydziesty piąty Noriaki Kasai (119 m), czterdziesty Richard Freitag (117 m) czy czterdziesty szósty Daniel Andre Tande (114,5 m).

W pierwszej serii zawodnicy rozpoczęli rywalizację z 5. belki startowej, jedynie ostatnia dziesiątka skakała ze stopnia 4. Natomiast cała seria finałowa była rozgrywana z belki ustawionej na 5. stopniu.

Podczas rywalizacji wiatr wiał głównie pod narty, jedynie nieliczni zawodnicy musieli zmagać się z wiatrem w plecy. W pierwszej serii w najgorszych warunkach swój skok oddawał Naoki Nakamura (119,5 m), a w najlepszych Halvor Egner Granerud (135 m). Natomiast w serii finałowej w najmniej sprzyjających warunkach skakał Johan Andre Forfang (0,06 m/s wiatru w plecy; 129 m), a przy najsilniejszym wietrze pod narty swoją próbę oddał Severin Freund (1,41 m/s wiatru pod narty; 125 m).

Jutro drugi konkurs indywidualny w Niżnym Tagile, który ma rozpocząć się o godzinie 16:00. Poprzedzą go kwalifikacje zaplanowane na 14:30. Obie godziny są podane według czasu polskiego.

Wyniki Pucharu Świata w Niżnym Tagile (HS134)
Lp. Zawodnik Kraj Odl.1 Odl.2 Suma pkt.
1 FORFANG Johann Andre NOR 135.5 m 129 m 264.4
2 ŻYŁA Piotr POL 133 m 131 m 264.2
3 KOBAYASHI Ryoyu JAP 134 m 130 m 262
4 LEYHE Stephan GER 129.5 m 134 m 252.9
5 KRAFT Stefan AUT 132 m 131.5 m 250.4
6 JOHANSSON Robert NOR 126 m 130.5 m 244.6
7 STOCH Kamil POL 123.5 m 129 m 244.2
8 ZAJC Timi SLO 131 m 123.5 m 235.7
9 GRANERUD Halvor Egner NOR 135 m 120 m 234.4
10 GEIGER Karl GER 121.5 m 128.5 m 233.9
11 KLIMOV Evgeniy RUS 123.5 m 130 m 233.3
12 AALTO Antti FIN 121.5 m 132 m 232.6
13 WELLINGER Andreas GER 120 m 126.5 m 230.1
14 PREVC Domen SLO 122 m 128.5 m 228.5
15 ZOGRAFSKI Vladimir BUL 129.5 m 119.5 m 225.4
16 PEIER Killian SUI 132.5 m 119 m 225.3
17 VASSILJIEV Dmitry RUS 133 m 116 m 225.2
18 BICKNER Kevin USA 127 m 121.5 m 224.4
19 DAMJAN Jernej SLO 131 m 118 m 223.6
20 KUBACKI Dawid POL 126 m 122 m 223.2
21 HULA Stefan POL 125.5 m 120 m 220.5
22 FREUND Severin GER 123.5 m 125 m 218.2
23 KOUDELKA Roman CZE 121.5 m 119 m 218
24 HUBER Daniel AUT 126 m 117 m 216.2
25 LANISEK Anze SLO 120.5 m 121 m 213.9
26 TROFIMOV Roman Sergeevich RUS 123 m 116 m 210.9
27 NAKAMURA Naoki JAP 119.5 m 117 m 209.3
28 DESCHWANDEN Gregor SUI 122.5 m 120 m 209.1
29 KOZISEK Cestmir CZE 122.5 m 119 m 207.3
30 KOBAYASHI Junshiro JAP 124.5 m 112.5 m 200.6
31 BOYD-CLOWES Mackenzie CAN 122.5 m 105.9
32 EISENBICHLER Markus GER 122 m 105.6
33 FANNEMEL Anders NOR 119 m 104.5
34 SCHLIERENZAUER Gregor AUT 119 m 104.2
35 KASAI Noriaki JAP 119 m 104.1
36 KOT Maciej POL 121 m 102.5
37 RINGEN Sondre NOR 118 m 101.1
38 INSAM Alex ITA 121 m 100.2
39 ASCHENWALD Philipp AUT 112.5 m 98.2
40 FREITAG Richard GER 117 m 97.1
41 TAKEUCHI Taku JAP 116 m 96.6
42 POLASEK Viktor CZE 115.5 m 96.5
43 SIEGEL David GER 112.5 m 94.7
44 ITO Daiki JAP 116.5 m 94.5
45 NAZAROV Mikhail RUS 117.5 m 93.2
46 TANDE Daniel Andre NOR 115.5 m 92.6
47 WOLNY Jakub POL 114 m 90.7
48 SCHULER Andreas SUI 112 m 88.8
49 MAATTA Jarkko FIN 108 m 85.3
50 MOGEL Zak SLO 110 m 78.6

Źródło: własne

Foto: Wiktoria Wnętkowska

Dodaj komentarz w połączeniu z profilem na Facebooku