Bischofshofen – historia zawodów

0
908

Sepp Bradl-Skistadion to od 1953 roku nieodłączna część Turnieju Czterech Skoczni. Warto zauważyć, iż w Bischofshofen odbył się o jeden więcej konkursów, niż łączna liczba wszystkich edycji TCS. Wszystko za sprawą odwołanych zmagań na Bergisel, które miały mieć miejsce w 2008 roku. Wówczas to dwukrotnie najlepszym okazał się Fin – Janne Ahonen. 

Jeśli chodzi o skocznie im. Paula Ausselraitnera, to zawitała do kalendarza Pucharu Świata już w pierwszej jego edycji, czyli w sezonie 1979/1980. W tym miejscu należy wspomnieć, iż konkurs odbył się w ramach 28. edycji samego Turnieju Czterech Skoczni. Zwycięzcą zawodów okazał się zawodnik NRD – Martin Weber. On również znalazł się na końcowym podium, zaś tuż przed nim wylądował jego rodak – Henry GlaS, a także końcowy triumfator – Hubert Neuper z Austrii.

Co więcej, skocznia w Bischofshofen gościła również Mistrzostwa Świata. Mimo iż od kilku lat organizowano już zmagania na obiektach normalnych, tak tu skoczkowie wzięli udział w tylko jednym konkursie indywidualnym, a także wystartowali w zmaganiach drużynowych.  Wynikało to ze względu organizacji konkursu na skoczni normalnej w nieopodal położonej miejscowości – Ramsau. W 1999 roku najlepszym okazał się niemiecki zawodnik – Martin Schmitt, który na podium wyprzedził swojego rodaka – Svena Hannawalda oraz Japończyka – Hideharu Miyahira. Nie przypadkowo więc konkurs drużynowy padł łupem ekipy z Niemiec, za którą znalazły się Japonia oraz Austria.

Wśród Polaków, mieliśmy tu dwóch zwycięzców. W 2001 roku wygrał Adam Małysz, którego triumf przypieczętował zwycięstwo w łącznej klasyfikacji cyklu, zaś w 2017 i 2018 roku najlepszym był Kamil Stoch, dla którego to również były zwycięstwa wieńczące jego drogę po główną nagrodę.

W roku poprzednim na podium wskoczyli także inni skoczkowie. Był to Norweg – Anders Fannemel, jak i późniejszy mistrz olimpijski, Niemiec – Andreas Wellinger.

Na zakończenie warto przytoczyć ciekawą informację, związaną z odbywaniem się tu konkursów w ramach LGP i LPK. To rzadki przypadek by znane obiekty gościły skoczków również na igielicie. Zawody LGP w 2005 roku padły łupem Andrasa Kuttela ze Szwajcarii, zaś ostatni konkurs LPK wydarzył się w 2013 roku. Wówczas to dwukrotnie zwyciężył zawodnik gospodarzy – Manuel Fettner.


  • Źródło: Wikipedia
  • Foto: vierschanzetournee