Wiązania tourowe – rodzaje i cechy szczególne

0
844

Wiązania narciarskie to kluczowy element każdego zestawu. Dzięki nim, jeśli dobrane są do umiejętności narciarza, może on osiągać większą satysfakcję z jazdy i może ona być bezpieczniejsza.

Wiązania tourowe – cechy szczególne

Ten typ wiązań narciarskich jest używany w dyscyplinach, w których oprócz zjazdów, występują również podejścia na nartach. Funkcją, która odróżnia je od innych rodzajów wiązań, jest możliwość używania trybu ruchomej pięty w czasie podejść, lub całkowitego unieruchomienia w czasie zjazdów.

Rodzaje wiązań tourowych dostępnych na rynku

Obecnie dostępne są dwa rodzaje wiązań tourowych:

1 – wiązania klasyczne, zwane szynowymi – bezpieczniki w nich są identyczne, jak w wiązaniach używanych do nart zjazdowych. Można w nie wpiąć właściwie każde buty – również te przeznaczone tylko do zjeżdżania. Ich wadą jest stosunkowo duża waga, powodująca niewygodę przy dłuższych podejściach, natomiast zaletą – regulacja umożliwiająca bezpieczne wypięcie narty w czasie upadku przy podejściu.

2 – wiązania pinowe, które kiedyś były używane wyłącznie przez zawodowych narciarzy, ale w ostatnich latach są popularne również wśród amatorów. Podstawową zaletą tych wiązań, jest ich waga. Mogą być nawet o połowę lżejsze niż wiązania szynowe. Nie są jednak do końca odpowiednie dla początkujących amatorów skituringu i jazdy free ride, gdyż wymagają większego zaawansowania i umiejętności. Wypinają się trudniej, niż wiązania szynowe, więc są trochę mniej bezpieczne.

Które wiązania tourowe wybierzesz?

Będąc początkującym użytkownikiem wiązań tourowych, powinieneś brać pod uwagę raczej wiązania szynowe. Są one łatwiejsze w obsłudze i nieco bezpieczniejsze niż wiązania pinowe.
Możesz w nich zarówno zjeżdżać, jak i bezpiecznie podchodzić na krótszych odcinkach.

Jako użytkownik zaawansowany, natomiast, który ceni sobie i chętnie wybiera długie, ekstremalne trasy z licznymi, dłuższymi podejściami, z pewnością bardziej jesteś skłonny docenić niską wagę wiązań pinowych. Z pewnością nie przerazi cię ich trudniejsze wypinanie.