Horst Hüttel: Stefan dokładnie przemyślał ten krok

0
1123
FOTO: Alicja Kosman

Horst Hüttel (Dyrektor ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w niemieckim związku narciarskim) w rozmowie z Marco Riesem dla portalu skisprunegen.com mówił o planach na najbliższe miesiące, oczekiwaniach wobec pracy Stefana Horngachera i pożegnaniu po jedenastu latach z Wernerem Schusterem.

Jak zaznacza dyrektor – związek (DSV) był przygotowany na sytuację, kiedy Horngacher nie podejmie pracy w Niemczech podkreślając przy tym zasługi Austriaka w pracy z polskimi skoczkami.

 „Stefan Horngacher był z pewnością kandydatem, o którym myślałem od samego początku, ale były też dwie inne możliwości. To nie była łatwa i szybka decyzja. Stefan również dokładnie przemyślał ten krok (…) Z polską ekipą łączył go wielki związek emocjonalny. Jest świadom tego, co zbudował”

Stefan Horngacher po zakończeniu współpracy z polską kadrą przejmie niemieckich zawodników po Wernerze Schusterze, który był pierwszym trenerem w Niemczech przez 11 lat i w tym czasie wraz z całym sztabem szkoleniowym wykształcił swoisty system.

Chcemy zachować wszystko to, co stworzyliśmy w ostatnich latach. Dotyczy to przede wszystkim współpracy między kadrami i dobrej atmosfery wśród sztabów szkoleniowych” – przekonywał Hüttel, który dodał zarazem, że „Werner Schuster wykonał znaczną część pracy, którą chcielibyśmy kontynuować. Stefan zmieni kilka rzeczy, ale to jest normalne, gdy do sztabu dołącza osoba z nowymi pomysłami”.

Dyrektor do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w niemieckim związku narciarskim w rozmowie z redaktorem naczelnym skisprungen.com odniósł się także do ostatnich trzech lat, które Stefan Horngacher spędził na pracy z polską reprezentacją.

„Jego decyzja o wyjeździe w 2016 roku i zostaniu trenerem w Polsce była z pewnością bardzo odważna i ważna dla jego rozwoju osobistego (…) Podczas rozmów w ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyłem, jak bardzo się rozwinął. Wyraża swoje pomysły w klarowny sposób i kładzie duży nacisk na kwestie techniczne.” – mówił niemiecki dyrektor.

Po 11 latach pracę z niemiecką kadrą zakończył Werner Schuster, jak wyglądało pożegnanie austriackiego szkoleniowca?

„W imieniu DSV zorganizowaliśmy dla niego dwudniowe pożegnanie nad jeziorem Chiemsee – w tym rejs statkiem i przejażdżkę bryczką po wyspie. Było też wielu byłych sportowców, na przykład Michael Uhrmann, Georg Späth i Stephan Hocke.”

W wywiadzie dla skisprungen.com Hüttel odniósł się także do propozycji, jaka mogłaby zainteresować byłego szkoleniowca niemieckich skoczków.

„DSV planuje założenie akademii, w której między innymi będą szkoleni menadżerowie. Nowy i bardzo ekscytujący projekt, w ramach którego przekazywane będą wartości sportowe, które są równie ważne w gospodarce, by nadal kroczyć drogą do sukcesu. Tutaj z pewnością mógłby on wnieść wiele interesujących pomysłów.”

Horst Hüttel i Stefan Horngacher w ostatnich dniach ogłosili sztab trenerski niemieckich kadr na nadchodzący sezon.

W kadrze A współpracownikami Horngachera będą: Jens Deimel, Bernhard Metzler i Christian Heim.

Natomiast głównym trenerem zaplecza pierwszej drużyny będzie Christian Winkler, który do tej pory pracował w sztabie szkoleniowym kadry A. Wraz z nim zawodników będą prowadzić: Peter Rohwein i Andreas Mitter, który przez dwa lata był głównym trenerem fińskiej reprezentacji.

Kadrę juniorską będą trenować: Tino Haase, Christian Leitner i Andreas Günther.


Źródło: skisprungen.com

Foto: Alicja Kosman