LOTOS Cup 2020: Piękny konkurs na Skalitem

0
590
fot. Anna Chlapek

Letnia rywalizacja w Narodowym Programie Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza” powoli dobiega końca. W piątek na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku o medale LOTOS Cup walczyli najstarsi uczestnicy Programu. Tego dnia rozegrany został konkurs skoków narciarskich w siedmiu kategoriach wiekowych oraz seria skoków do kombinacji norweskiej w czterech grupach wiekowych.

W zmaganiach skoczków narciarskich najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszeni Sportowego, którzy triumfowali w dwóch kategoriach wiekowych – Chłopiec Starszy oraz Junior. Natomiast w kombinacji norweskiej najwięcej złotych medali zgarnęli dwuboiści z klubu TS Wisła Zakopane, którzy wygrali w kategorii Młodzik oraz Open.

Dwukrotnie tego dnia na najwyższym stopniu podium stanął Kacper Jarząbek z TS Wisły Zakopane, który zdominował rywalizację wśród Młodzików zarówno w skokach jak i w kombinacji norweskiej. – Te zawody były dla mnie bardzo udane. Świetnie radziłem sobie w konkursie skoków, a w kombinacji bieg był troszkę słabszy, ale za to skok był naprawdę dobry. Bardzo cieszę się z kolejnych zwycięstw – mówi z uśmiechem na twarzy Kacper Jarząbek. – Brakuje mi jeszcze tej formy biegowej, ale za to w skokach nadrabiam. Pojawiają się w nich jakieś drobne błędy, ale poza nimi te skoki naprawdę są na wysokim poziomie. Muszę dopracować trafienie w próg i będzie jeszcze lepiej  – dodaje. – Najwięcej frajdy dał mi dzisiaj zdecydowanie ten ostatni skok do kombinacji norweskiej – podsumowuje Jarząbek.

Najlepsza wśród Kobiet okazała się Kinga Rajda z klubu SSR LZS Sokół Szczyrk, która skakała 92,5 oraz 94,5 metra. – Po tej krótkiej przerwie byłam głodna skoków, ale to nie były takie próby, które chciałabym oddawać. Na razie szukam stabilnej pozycji, więc jeśli uda się to zrealizować, to później pójdzie wszystko łatwiej – przyznaje Kinga Rajda. – Myślę, że najwięcej radości dał mi ten skok z serii próbnej, bo był najdłuższy, ale pod względem technicznym każdy z tych trzech skoków miał w sobie jakiś poważny błąd – dodaje.

Po raz pierwszy tego lata w zawodach LOTOS Cup wystartował Kacper Juroszek – reprezentant Kadry Narodowej Mężczyzn. 19-latek z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego nie dał żadnych szans rywalom i po skokach na odległość 103 oraz 100 metrów pewnie wygrał konkurs w kategorii Junior. – Zdecydowanie było super wrócić i znów rywalizować w zawodach LOTOS Cup. Końcowymi wynikami jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, że ta przewaga nad kolegami była bardzo duża. Warunki były dzisiaj super, a skoki również stały na wysokim poziomie, jednak te zawody potraktowałem bardziej treningowo. Liczyły się dla mnie efekty tych skoków, a nie odległości czy punkty – podkreśla Kacper Juroszek. – Myślę, że z tych trzech skoków ten pierwszy konkursowy był najlepszy, bo przede wszystkim był najlepiej wykonany technicznie, a i odległość była zadowalająca – dodaje.

Tego dnia na Skalitem odbyła się również druga część rywalizacji w kombinacji norweskiej. Pierwsze w karierze zwycięstwo odniósł Jakub Wisełka z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który wywalczył złoty medal wśród Juniorów Młodszych. – Jestem bardzo zaskoczony moją wygraną, ale również bardzo szczęśliwy. Słabszą dyspozycję biegową nadrobiłem dobrymi skokami. Jestem z nich naprawdę zadowolony i myślę, że te największe wyniki przyjdą jeszcze w właściwym czasie – opowiada szczęśliwy Jakub Wisełka. – Na pewno w biegu mogłem troszeczkę lepiej się zaprezentować, ale biegłem bardziej technicznie i przez to szybciej się zmęczyłem, dlatego nie było tak dobrze jakby chciał, ale na pewno w Jasienicy dałem z siebie 100%. Aktualnie jestem w coraz lepszej dyspozycji skokowej i dzięki dobrej próbnie mogłem odrobić straty i wygrać te zawody – dodaje.

Na najwyższym stopniu podium wśród dwuboistów w kategorii Open stanął Andrzej Szczechowicz z TS Wisły Zakopane. – To moje pierwsze tego lata zwycięstwo i bardzo cieszę się z niego. Bieg był dobry i szybki w naszym wykonaniu, ale troszkę bawiliśmy się na trasie i ostatecznie metę przekroczyłem jako trzeci. Aktualnie nie jestem też w dobrej dyspozycji biegowej, ale ta forma ma przyjść zima – wyjaśnia Szczechowicz. – Można powiedzieć, że ten skok do kombinacji norweskiej był takim najlepszym w ostatnim czasie i jestem z niego zadowolony – dodaje.

Medaliści piątkowych zawodów LOTOS Cup w skokach narciarskich

Chłopiec Starszy

 1. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Tymoteusz Dyduch – LKS Klimczok Bystra
 3. Tymoteusz Cienciała – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 3. Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane

Młodziczka

 1. Tamara Mesikova – Ski Club Selce
 2. Pola Bełtowska – AZS Zakopane
 3. Natalia Słowik – AZS Zakopane

Kobiety

 1. Kinga Rajda – SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Joanna Szwab – AZS Zakopane
 3. Kamila Karpiel – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
 2. Robert Ryś – LKS Olimpia Goleszów
 3. Jan Rzadkosz – TS Wisła Zakopane

Junior

 1. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Mateusz Gruszka – AZS Zakopane
 3. Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane

Senior

 1. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 3. Wiktor Pękala – SSR LZS Sokół Szczyrk

Medaliści piątkowych zawodów LOTOS Cup w kombinacji norweskiej

Chłopiec Starszy

 1. Tymoteusz Dyduch – LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane
 3. Piotr Nowak – UKS Sołtysianie Stare Bystre

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 2. Andrzej Waliczek – TS Wisła Zakopane
 3. Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Junior Młodszy

 1. Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Grzegorz Mitręga – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Bartłomiej Kuchta – LKS Poroniec Poronin

Open

 1. Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane
 2. Adam Skupień – LKS Poroniec Poronin
 3. Maciej Gąsienica-Ciaptak – AZS Zakopane

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN

FOTO: Anna Chlapek