Już dziś Areopag Sportowy 2016!

0
872

Już dziś odbędzie się Areopag Sportowy pod patronatem Skokinews.com. Panel dyskusyjny o tematyce sportowej, organizowany przez społeczność uczniowską warszawskiego liceum im. Witkacego. W tym roku przypada trzecia edycja tego wydarzenia. Tym razem, uczestnikom Areopagu 30 września w Warszawie przyjdzie debatować o wpływie polityki na sport oraz o przypadkach procederów dopingowych w państwach autorytarnych.

Dzisiaj w auli LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Areopagu Sportowego, czyli panelu dyskusyjnego o tematyce sportowej, nawiązującego także do spraw politycznych, ekonomicznych, społecznych i gospodarczych. W dyskusji wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci szkół wyższych, mający różne zainteresowania i pasje. W 2014 roku pierwsza edycja wydarzenia otrzymała Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „25 lat Wolności”, a w 2015 roku Honorowy Patronat Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tematem głównym trzeciej edycji AS będzie następujące zagadnienie: „Sport jako narzędzie w rękach polityków”. Goście specjalnie zaproszeni przez Biuro Organizacyjne oraz młodzi dyskutanci z całej Polski będą debatować o wpływie grup rządzących państwami i ważnymi organizacjami politycznymi na świat sportu. Uczestnicy Areopagu będą zastanawiać się, jak bardzo wizerunek kultury fizycznej w XXI wieku jest uzależniony nie od sportowców, ale od prominentnych przywódców. Do czego służy sport – do racjonalnego promowania kraju czy do zmasowanej propagandy? W 2015 roku na Areopagu Sportowym uczestnicy rozmawiali o zjawisku dopingu w sporcie i idąc śladem za tamtą jakże pasjonującą polemiką, w tym roku zdecydowano się podjąć dyskusji o dopingu w państwach autorytarnych, co będzie stanowiło temat poboczny AS 2016. Podczas Areopagowej debaty zostanie przeanalizowany problem nielegalnego wspomagania w wybranych krajach – od państwowego programu dopingu w NRD do niedawno odkrytych procederów w Rosji czy Kenii.

W planach wydarzenia, oprócz panelu dyskusyjnego, są również wykłady w wykonaniu ekspertów, część artystyczna zaprezentowana przez młodzież oraz stanowiska informacyjno-edukacyjne partnerów AS.

Tradycyjnie, osobą prowadzącą Areopagową dyskusję będzie prezes Biura Organizacyjnego AS i pomysłodawca wydarzenia, Hubert Taładaj. Hubert Taładaj jest także dziennikarzem sportowym, współpracującym m. in. ze Skokinews.com, oraz tegorocznym absolwentem LO im. Witkacego.