Już wkrótce Otwarte Mistrzostwa Czech w Libercu

0
839
fot. Kinga Stanaszek

W ostatnich dniach pojawiła się informacja o uzyskaniu przez kompleks skoczni narciarskich w Libercu homologacji uprawniającej do organizacji międzynarodowych zmagań. W najbliższa sobotę na obiekcie K 120 rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Czech.

Międzynarodowe zawody już od wielu lat nie odbywały się na kompleksie Ještěd w Libercu. W 2009 roku rozegrano tu Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, a rok później – FIS Grand Prix. W 2013 roku zaś miały tu miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów, a także Puchar Kontynentalny. Ostatnimi krajowymi zmaganiami, które udało się tu przeprowadzić były Mistrzostwa Czech jesienią 2017 roku. Od tego czasu na obiektach nic się nie działo.

Niedawno liberecki kompleks skoczni uzyskał homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, co otwiera Czechom drogę do organizacji ważnych zawodów. Nowym początkiem mają być rozegrane w najbliższą sobotę Otwarte Mistrzostwa Czech.

Zawody te połączone będą ze świętem góry Ještěd, stąd organizatorzy spodziewają się wielu kibiców. Przewidziany jest także udział zawodników z zagranicy.

„To będzie okazja, aby zainteresować skokami osoby uczestniczące w święcie. Spodziewamy się na starcie nie tylko czeskich zawodników. Mamy nadzieję, że wielu skoczków z innych krajów zaakceptuje nasze zaproszenie i przyjedzie 14.09.” – powiedział Dr. Ivo Greger.

Otwarte Mistrzostwa Czech będą tylko początkiem nowej drogi libereckiego kompleksu. W lutym 2020 roku zaplanowano tutaj zmagania z cyklu FIS Cup. Celem jest organizacja FIS Grand Prix latem 2020 roku, a następnie – Pucharu Świata.

Sobotnie zawody zostaną rozegrane w kategorii mężczyzn i juniorów. O godzinie 9:00 rozpocznie się oficjalny trening. Po nim odbędzie się seria próbna, a następnie dwie serie konkursowe i dekoracja najlepszych zawodników konkursu.


  • Źródło: fis-ski.com / czech-ski.com / Własne
  • FOTO: Kinga Stanaszek