Kamil Stoch goni Gregora Schlierenzauera!

0
817
fot. Aleksandra Wróblewska

Już dzisiaj o godz. 16:00 indywidualny konkurs Pucharu Świata w Zakopanem. Czy Kamil Stoch wygra piąty konkurs w karierze na Wielkiej Krokwi?

Kamil Stoch goni Gregora Schlierenzauera

Kamil Stoch w Pucharze Świata zadebiutował w styczniu 2004 roku jako 16-latek, zajmując 49. pozycję. Siedem lat później odniósł tutaj pierwsze zwycięstwo w karierze.

W Zakopanem na najwyższym miejscu podium stanął już cztery razy. Jedyny skoczek, który ma więcej zwycięstw od Kamila w zawodach PŚ w Zakopanem jest Gregor Schlierenzauer. Austriak w stolicy Tatr triumfował 5-krotnie.

Kamil w swojej karierze ma już 26. zwycięstw (w tym sezonie cztery, wszystkie podczas TCS) i jest aktualnie na siódmej pozycji w klasyfikacji zwycięstw. 30-latek w klasyfikacji wszechczasów goni Martina Schmitta, który na koncie ma dwa zwycięstwa więcej od reprezentanta Polski.

Freitag i Wellinger atakują Kamila Stocha

Richard Freitag i Andreas Wellinger w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata są aktualnie na pozycji 2-3 za Kamilem Stochem. Freitag do Kamila traci 22 pkt., a „Andi” 148. W poprzednim sezonie podczas Pucharu Świata w Zakopanem zawody wygrał Kamil Stoch. Tuż za nim na drugiej pozycji uplasował się Andreas Wellinger, a trzeci był Richard Freitag.

Richard Freitag w Zakopanem jeszcze nigdy nie zwyciężył. 26-latek stawał tutaj już cztery razy na podium (2x na drugim i trzecim miejscu). Ostatnim niemieckim skoczkiem, który wygrał zawody w stolicy Tatr jest Michael Uhrmann w 2004 roku, czyli 14 lat temu.

Norwedzy chcą drugiego zwycięstwa z rzędu w PŚ

Norwegia w tym sezonie wygrała już trzy konkursy drużynowe i dwa indywidualne. Anders Fannemel wygrał w Engelbergu, a Andreas Stjernen podczas lotów narciarskich w Bad Mitterndorf. Dla Norwega było to pierwsze zwycięstwo w karierze.

Norwedzy do Zakopanego przyjechali bez Daniela Andre Tandego. Jeden z największych faworytów do wygrania konkursu w Zakopanem jest Marius Lindvik. 19-latek w zawodach najwyższej rangi jeszcze nie punktował. W Pucharze Świata zadebiutował 5 grudnia 2015 roku. Wtedy uplasował się na 32. pozycji.

Najwięcej zwycięstw w konkursach indywidualnych w Zakopanem

Miejsce Imię i nazwisko Kraj 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Razem
1. Gregor Schlierenzauer  Austria 5 1 0 6
2. Adam Małysz  Polska 4 2 2 8
3. Kamil Stoch  Polska 4 0 1 5
4. Matti Hautamäki  Finlandia 3 0 2 5
5. Sven Hannawald  Niemcy 2 2 2 612. Stanisław Bobak  Polska 1 1 0 2
17. Piotr Fijas  Polska 1 0 0 1

  • Źródło: Własne
  • Foto: Aleksandra Wróblewska