LOTOS Cup 2020: Wietrzny konkurs na Skalitem

0
649
Szczyrk
fot. Kinga Stanaszek

W piątek, 28 sierpnia 2020 na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku starsi uczestnicy Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”  rozpoczęli zmagania w drugiej letniej edycji zawodów LOTOS Cup. Tego dnia rywalizacja toczyła się na dwóch obiektach o wymiarach HS-77 oraz HS-104. Najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubu LKS Klimczok Bystra, którzy triumfowali w dwóch kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy oraz Junior.

Przy słonecznej, ale wietrznej pogodzie odbył się pierwszy z dwóch konkursów skoków narciarskich w Szczyrku. Zawodnicy oraz zwodnicy na dwóch obiektach rywalizowali o medale w siedmiu kategoriach wiekowych. W pięknym stylu zwycięstwo odniósł Kacper Jarząbek z klubu TS Wisła Zakopane, który po skokach na odległość 76 oraz 78,5 metra pewnie triumfował wśród Młodzików. – Super mi się dzisiaj skakało. Warunki były sprzyjające, belka dosyć wysoka i dzięki temu oddałem bardzo fajne i dalekie skoki – mówi z uśmiechem na twarzy Kacper Jarząbek. – Skoki były naprawdę dobre. Może ten pierwszy skok wykonałem trochę za wcześnie, ale później w powietrzu fajnie się rozciągnąłem i poleciało. Natomiast w drugim wszystko zagrało. Miałem troszkę problemy z lądowaniem, bo jednak odległość była bardzo daleka, dlatego przysiadłem trochę na nartach – dodaje. – Teraz nie muszę już zbyt wiele poprawiać w tych moich skokach, bo są one dobre i stabilne. Muszę pamiętać tylko o dobrym timingu na progu – podsumowuje podopieczny Józefa Jarząbka.

Radości ze zwycięstwa nie kryła również Joanna Szwab. Reprezentantka zakopiańskiego AZS-u stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii Kobiety, skacząc 89 i 90,5 metra. – Jestem bardzo zaskoczona moim zwycięstwem w zawodach, ale również bardzo się cieszę. Pierwsza edycja nie ułożyła się po mojej myśli i tam wyniki były dużo poniżej oczekiwań. Tutaj pocieszające jest to, że rozwiązaliśmy mój problem z prędkością i w końcu jadę szybciej na rozbiegu – wyjaśnia złota medalistka. – To prawda, że dzisiaj dosyć mocno wiało, ale szczerze powiedziawszy starałam się za bardzo nie patrzeć na wiatry, tylko skupić się na swoich zadaniach – dodaje. – Z tych dzisiejszych skoków jestem zadowolona, aczkolwiek mam jeszcze bardzo dużo rzeczy do poprawy. Dużo radości dam mi ten pierwszy skok, bo wprowadziliśmy małą zmianę w moich zapięciach i do końca nie byłam pewna jak to zadziała, ale mimo moich obaw, wszystko dobrze zafunkcjonowało – opowiada podopieczna Łukasza Kruczka. – Cieszę się, że moja aktualna dyspozycja jest w porządku, jednak cały czas czeka mnie dużo pracy nad moim telemarkiem oraz fazą lotu – podsumowuje Szwab.

Żadnych szans rywalom nie dał Jarosław Krzak z klubu PKS Olimpijczyk Gilowice, którzy pewnie wygrał wśród Seniorów. 20-latek w pierwszym skoku uzyskał 93,5 metra, a w finale wylądował na 99 metrze. – Czy trudno było dzisiaj wygrać? To wszystko zależało od tego, kto w jakiej formie jest i jak bardzo ma powtarzalne skoki, ale zgadzam się, że warunki trochę mieszały – stwierdza Jarosław Krzak. – Ja jestem zadowolony z mojej pracy, bo skoki były solidne, chociaż wiadomo, że jest jeszcze miejsce na poprawę. Wydaje mi się, że ten ostatni skok był takim najlepszym dzisiaj – dodaje. – Przede wszystkim muszę skupić się nad prowadzeniem nart w locie, aby trzymać je bardziej płasko oraz nad powtarzalnością w dojeździe, aby ta pozycja była zawsze dobra, bo dzięki temu nie będę chwiał się na dojeździe – podsumowuje podopieczny Piotra Fijasa.  

Oficjalne wyniki

Medalistki i medaliści piątkowych zawodów

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 3. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Tamara Mesikova – Ski Club Selce
 2. Pola Bełtowska – AZS Zakopane
 3. Natalia Słowik – AZS Zakopane

Kobiety

 1. Joanna Szwab – AZS Zakopane
 2. Kinga Rajda – SSR LZS Sokół Szczyrk
 3. Kamila Karpiel – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Petr Vaverka – TJ Dukla Frenstat
 2. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
 3. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane

Junior

 1. Karol Niemczyk – LKS Klimczok Bystra
 2. Mateusz Gruszka – AZS Zakopane
 3. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Senior

 1. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 3. Wiktor Pękala – SSR LZS Sokół Szczyrk

W sobotę w Szczyrku odbędzie się drugi konkurs skoków narciarskich oraz rywalizacja dwuboistów w skoku do kombinacji norweskiej. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 9:00.

Źródło: Anna Karczewska / PZN

FOTO: Kinga Stanaszek