Łukasz Kruczek: „Nie ma rzeczy niemożliwych”

0
1298
fot. Wiktoria Ostrowska

Łukasz Kruczek przez wiele lat trenował polską reprezentację w skokach narciarskich. Teraz przed 40-letnim szkoleniowcem nowe wyzwanie – Polak od sezonu 2016/2017 prowadził będzie kadrę Włoch. O tym, dlaczego spośród wielu ofert wybrał właśnie tę, a także o planach szkoleniowych, jakie ma wobec nowych podopiecznych, opowiedział w rozmowie z włoskimi mediami.

fot. Wiktoria Ostrowska
fot. Wiktoria Ostrowska

Kiedy w połowie sezonu 2015/2016 w prasie pojawiły się informacje, że Łukasz Kruczek postanowił zakończyć wieloletnią i obfitującą w sukcesy współpracę z polską kadrą narodową, spekulowano czym trener, który doprowadził Kamila Stocha do podwójnego złota olimpijskiego, zajmie się w przyszłości. Informowano między innymi, że może zrezygnować z trenowania na rzecz pracy w Polskim Związku Narciarskim lub nawet w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Kruczek postawił jednak na nowe wyzwania trenerskie.

„To była nieoczekiwana propozycja. Włosi wiedzieli, że odchodzę z polskiej reprezentacji. Po wielu rozmowach uznałem to wyzwanie za interesujące. W przeszłości pracowałem z Hannu Lepistö, który przecież prowadził włoską kadrę i powiedział mi on, że to było dla niego wspaniałe doświadczenie. Sytuacja we włoskich skokach nie jest dobra, ale uwielbiam wyzwania. To właśnie dlatego zostałem trenerem” – wyjaśnił szkoleniowiec, który propozycję od Włoskiej Federacji Sportów Zimowych otrzymał już w lutym.

Włoscy skoczkowie niebawem rozpoczną pierwsze treningi z nowym trenerem. Według zamysłu szkoleniowca, jego podopieczni latem mają skupić się głównie na startach w zawodach niższej rangi, aby wypracować lepsze niż dotychczas kwoty startowe. W przygotowaniach do sezonu 2016/2017 nie zabraknie polskich akcentów – Łukasz Kruczek ma w planach przeprowadzenie zgrupowania treningowego z reprezentantami Italii w Szczyrku. Chciałby także,aby Włosi uwierzyli w swoje możliwości.

„W najbliższych dniach spotkam się z zawodnikami. Przeprowadzimy testy, ale przede wszystkim chciałbym im uświadomić, że nie ma rzeczy niemożliwych. Musimy wydobyć z nich wszystko to, co mają w sobie najlepsze, żeby wspiąć się na wyższy poziom. Musimy jednak wszystko rozpocząć od podstaw” – powiedział w rozmowie z włoskimi mediami polski trener.


  •  Źródło: eurosport.onet.pl
  • FOTO: Wiktoria Ostrowska