MŚ w Seefeld: Historia rywalizacji pań na MŚ

0
821
fot. Kinga Stanaszek

Skoki narciarskie pań to najmłodsza konkurencja Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Zostały wprowadzone do programu w 2009 roku, przy czym od 2013 roku rozgrywane są mixty. W sezonie panie będą mogły wziąć udział w trzech konkursach, gdyż na wtorkowe popołudnie zaplanowano zawody drużynowe.

Co ciekawe, zdobywczyni największej ilości Kryształowych Kul nie ma w swoim dorobku złotego medalu Mistrzostw Świata. Dwukrotnie po tytuł sięgała Carina Vogt, która najlepszą okazała się w 2015 w Falun, a także na poprzednich mistrzostwach w Lahti.

Od 2009 roku mistrzyniami świata zostawały Lindsey Van (USA), Daniela Iraschko (Austria), Sarah Handrickson (USA) oraz wspominana Carina Vogt (Niemcy).

Tytułu w Seefeld będzie broniła Vogt, która w swoim dorobku ma również złoto Igrzysk Olimpijskich w Soczi z 2014 roku. Nie wydaje się jednak by to ona mogła powalczyć o najważniejsze trofeum.

Faworytką wydaje się być liderka PŚ – Maren Lundby z Norwegii. Kibice z Niemiec upatrywać będą swoich szans w wiceliderce cyklu – Katharinie Althaus. To z kolei dwie najlepsze zawodniczki Igrzysk w Pjongczang.

Jeśli chodzi o ostatnie zawody MŚ pań, Vogt na podium zdołała wyprzedzić dwie Japonki. Są to Yuki Ito i Sara Takanashi.

Warto dodać, iż dla Polek jest do debiut na MŚ.


  • Opracowano na podstawie wikipedii
  • Foto: Własne