Na fali sukcesu Mistrzostw Świata Falun zainwestuje w skocznie dla młodzieży

0
848

Szwedzkie skoki narciarskie od lat przeżywają kryzys. Jednak po ogromnym sukcesie, jakim okazały się rozgrywane w lutym Mistrzostwa Świata w Falun, pojawiły się szanse na odbudowę tej dyscypliny narciarstwa klasycznego w Szwecji. Pomóc ma najnowsza inwestycja – w Falun jeszcze tej jesieni wybudowane zostaną trzy skocznie treningowe dla młodzieży o punktach konstrukcyjnych K-8, K-15 i K-35.

Serwis „Dalarnas Tidningar” poinformował, że jeszcze tej jesieni do kompleksu sportowego Lugnet, gdzie rozegrano Mistrzostwa Świata 2015, dołączą trzy nowe skocznie treningowe dla najmłodszych adeptów skoków narciarskich. Obiekty K-8, K-15 oraz K-35 mają być gotowe do użytku już na początku przyszłego roku.

Koszty projektu wyniosą według szacunków 3 miliony koron szwedzkich. Inwestycję sfinansuje organizacja Falun 2015. Stworzenie bazy treningowej dla młodych skoczków było jedną z obietnic, jakie Falun złożyło w trakcie kandydatury do organizacji światowego czempionatu, a pierwsze plany powzięto już w 2010 roku. Inicjatywę wspiera zarówno Gmina Falun, jak i Szwedzki Związek Narciarski. Aby obniżyć koszty, w budowie obiektów uczestniczyć będą  w ramach praktyk studenckich studenci inżynierii górniczej.

„Bardzo się cieszę, że wreszcie będziemy w stanie zaprezentować efekty naszych działań, a także, że już niedługo  najmłodsi będą mogli rozpocząć treningi na nowych obiektach. Finalizacja projektu to realizacja obietnicy, jaką złożyliśmy jeszcze przed Mistrzostwami Świata 2015. Jestem dumny, że możemy przekazać Międzynarodowej Federacji narciarskiej pozytywne wieści na temat rozwoju skoków narciarskich w Szwecji oraz z tego, że na powstaniu nowych obiektów skorzysta miejscowy klub Holmens IF” – powiedział szef władz administracyjnych gminy, Dan Nygren, który budowę skoczni treningowych dla młodzieży obiecał na konferencji prasowej zeszłej jesieni.

Władze wspomnianego klubu Holmens IF z radością i nadzieją przyjęły informację o rychłej finalizacji projektu budowy skoczni K-8, K-15 i K-35, w której upatrują szansy na wzrost zainteresowania skokami narciarskimi w regionie oraz na odbudowę struktury klubu.

„To wspaniała wiadomość! Możliwość rozpoczęcia treningów na nowych obiektach już nadchodzącej zimy jest dla nas niezwykle ważna. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli rozpocząć odbudowę struktur szkoleniowych w naszym klubie. Liczę, że już niedługo uda nam się pozyskać taką liczbą adeptów skoków narciarskich, jaką mieliśmy tu w początkowych latach XXI wieku” – powiedział na konferencji prasowej prezes Holmens IF, Jan Halvardsson.


  •  Źródło: dt.se / berkutschi.com
  • FOTO: Katarzyna Satała