PŚ w Oberstdorfie: Historia rywalizacji

0
1025

Mamucie skocznia im. Heini-Klopfer-Skiflugschanze w niemieckim Oberstdorfie będzie w najbliższy weekend gościć zawodników w ramach rywalizacji o Puchar Świata. Rekordzistą obiektu jest Norweg – Daniel Andre Tande.

Aktualny rekord został ustanowiony podczas odbywających się tu rok temu Mistrzostw Świata w Lotach. Zawodnik z Norwegii uzyskał tu 238,5 metra, co otwarło mu drogę do złotego medalu tej imprezy.

Po raz ostatni skoczkowie narciarscy pojawili się na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w 2017 roku. Wówczas to dwukrotnie najlepszym okazał się Stefan Kraft, który zawodami w Zakopanem i Sapporo udowodnił, że wraca do mistrzowskiej dyspozycji. Tuż za skoczkiem z Austrii również dwukrotnie lądował Andreas Wellinger z Niemiec, zaś 3. miejsce zajmowali odpowiednio Kamil Stoch, a także Słoweniec – Jurij Tepes.

Obecnie Punkt Konstrukcyjny obiektu wynosi 200 metrów, zaś Rozmiar obiektu to 235 metrów. Skocznia może pomieścić 40 000 fanów.

Warto dodać, iż ostatni konkurs przed przebudową mamuta w Oberstorfie został zorganizowany w 2013 roku, kiedy to w jedynym konkursie indywidualnym triumfował będący w pewnym kryzysie – Niemiec, Richard Freitag. Miejsca na podium uzupełnili Andreas Stjoernen (Norwegia) i Gregor Schlirenzauer (Austria). Kolejnego dnia skoczkowie wzięli udział w zmaganiach drużynowych, które padły łupem w większości nieskaczących już zawodników z Norwegii.

Łącznie rozegrano tu 20 konkursy Puchar Świata, z czego 15 to zmagania indywidualne. Polacy jeszcze nigdy nie zdobyli tej skoczni. Największą ilością zwycięstw mogą się zaś pochwalić skoczkowie z Austrii, którzy odnieśli 8 indywidualnych wiktorii. Na skoczni triumfowali: Matti Nykanen (2), Werner Rathmayr (2), Andreas Goldberger, Risto Jussilainen, Martin Schmitt, Roar Ljokelsoy, Gregor Schlirenzauer, Harri Olli, Anders Jacobsen, Martin Koch (2), Richard Freitag, Stefan Kraft (2).

Oprócz tego trzykrotnie odbyły się tu zawody w ramach rywalizacji o tytuł mistrza świata w lotach.

DATA 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
10.03.1973 rok Hans Georg Aschenbach (NRD) Walter Steiner (SUI) Karel Kodejska (Czechosłowacja)
28.02-01.03.1981 rok Jan Puikkonen (FIN) Armin Kogler (AUT) Tom Levorstad (NOR)
13.03.1988 rok Ole Gunnar Fidjestol (NOR) Primoz Ulaga (Jugosławia) Matti Nykanen (FIN)
24-25.01.1998 rok Kazuyoshi Funaki (JPN) Sven Hanawald (GER) Dieter Thoma (GER)
22-23.02.2008 rok Gregor Schlirenzauer (AUT) Martin Koch (AUT) Janne Ahonen (FIN)
24.02.2008 rok AUSTRIA FINLANDIA NORWEGIA
19-20.01.2018 rok Daniel-Andre Tande (NOR) KAMIL STOCH (POL) Richard Freitag (GER)
21.01.2018 rok NORWEGIA SŁOWENIA POLSKA

Podsumowując, warto zauważyć, iż biało-czerwoni również mają dobre wspomnienia ze skocznią do lotów w Oberstdorfie. Kamil Stoch zdobył tu drugi dla Polski indywidualny medal na MŚ w Lotach, zaś Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wywalczyła tu drużynowy medal tych zawodów. Oprócz tego, na podium konkursów Pucharu Świata stawał Adam Małysz (2. miejsce w 2001 roku) i Kamil Stoch (3. miejsce w 2017 roku).

Czy Ryoyu Kobayashi nawiąże do sukcesu Kazuyoshi Funaki z 1998 roku i odniesie swoją pierwszą wiktorię na mamucie? A może po kolejne zwycięstwa zapoluje Stefan Kraft? To będą przełomowe zawody.


  • Źródło: wikipedia.org
  • Foto: berkutschi.com