PŚ w Ruce: Zapowiedź oraz program inauguracji Pucharu Świata 2016/2017

0
889

Oczekiwania na start Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 dobiegają końca. Już jutro ruszy długi, trwający 4 miesiące sezon podczas którego z pewnością nie zabraknie emocji. 

Pierwszym przystankiem w nowym sezonie będzie Fińska Ruka nieopodal Kuusamo. Obiekt Rukatunturi jest kibicom skoków narciarskich bardzo dobrze znany. To właśnie tutaj od sezonu do 2002/2003, aż do sezonu 2011/2012 startował Puchar Świata. Po 4 sezonach przerwy inauguracja sezonu odbędzie się znów w Ruce.

Pierwsze konkursy Pucharu Świata zapowiadają się niezwykle interesująco. Na skoczni Rukatunturi zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Jest to więc pierwszy sezon od dawna, w którym podczas inauguracyjnego weekendu nie jest rozgrywany konkurs drużynowy. Co prawda, pogoda w Ruce lubi płatać figle i często konkursy były tam przekładane lub odwoływane, ale meteorolodzy mają dobre wieści. Według najnowszych prognoz od czwartku do soboty mocno wiać w Ruce nie powinno, a więc miejmy nadzieję, że czekają nas sprawiedliwe i… interesujące zawody.

To, że inauguracja sezonu 2016/2017 będzie interesująca nikt raczej nie ma wątpliwości. Kibice z pewnością są ciekawi jaką formę przygotowały czołowe nacje. Czy Peter Prevc zacznie sezon od zwycięstwa? Czy Severin Freund już od początku sezonu będzie skakał dobrze? Czy będziemy świadkami niespodzianki i inaugurację wygra któryś ze skoczków, który nie jest typowany na faworyta? I w końcu, czy Polacy dobrze wejdą w sezon i pokażą, że nie stracili formy z lata? Pytań bez odpowiedzi jest wiele. Na niektóre dostaniemy je już jutro, na kolejne w piątek i sobotę.

Faktem jest jednak, że zawsze pierwsze konkursy sezonu nie weryfikują tego, jak przygotowany do sezonu jest dany zawodnik. Lepszy obraz formy będzie widoczny zapewne dopiero w Lillehammer, bądź tuż przed świętami – w Engelbergu. Niemniej, rywalizacja w Ruce zapowiada się interesująco i z pewnością dowiemy się, kto potrafi dobrze skakać, a komu zostało jeszcze trochę pracy, aby dojść do optymalnej dyspozycji. Mamy również nadzieję, że pogoda faktycznie będzie łaskawa dla zawodników i kibiców. Z drugiej jednak strony, na Rukatunturi zamontowano nowe siatki, które mają uchronić przed silnymi podmuchami. Nadchodzące 3 dni będą więc dla Ruki sprawdzianem.

Warto również spojrzeć na program zawodów PŚ w Ruce. Pierwsze skoki już jutro o 15:30!

  • 24.11.2016 – Czwartek

12:00 – odprawa techniczna

15:30 – oficjalny trening

18:00 – kwalifikacje

  • 25.11.2016 – Piątek

16:00 – seria próbna

17:00 – konkurs indywidualny

  • 26.11.2016 – Sobota

14:30 – kwalifikacje

16:00 – konkurs indywidualny


  • Źródło: informacja własna
  • FOTO: berkutschi.com