Skoczkowie zakończyli zmagania w II letniej edycji LOTOS Cup 2020

0
882
Szczyrk Skalite
fot. Kinga Stanaszek

W sobotę na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku skoczkowie narciarscy zakończyli zmagania w II letniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Tego dnia uczestnicy Programu walczyli o medale LOTOS Cup w siedmiu kategoriach wiekowych, a najwięcej zwycięstw zapisali na swoim koncie reprezentanci zakopiańskiego AZS-u, którzy triumfowali dwukrotnie.

136 zawodników stanęło na starcie sobotniego konkursu skoków narciarskich, który zakończył rywalizację skoczków w II letniej edycji LOTOS Cup. Kolejny złoty medal do kolekcji zapisał na swoim koncie Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra, który zdominował rywalizację w kategorii Chłopiec Starszy. 13-latek skakał najdalej, lądując odpowiednio na 79 oraz 74 metrze. – Jestem bardzo zadowolony z siebie. Jeszcze brakuje troszkę w tej końcówce lotu, aby bardziej wyciągnąć skok, ale wygląda to już całkiem dobrze. Mam jeszcze problem z trafieniem na progu i z wykonaniem telemarku, kiedy skok jest bardzo daleki – cieszy się Kacper Tomasiak. – Wszystkie skoki sprawiły mi wiele radości, ale zdecydowanie najlepszy był ten z pierwszej serii konkursowej. Warunki były różne, ale ja akurat dobrze trafiłem – dodaje.

Najlepszą zawodniczką wśród Młodziczek była tego dnia Pola Bełtowska. 14-latka z zakopiańskiego AZS-u w pierwszym skoku uzyskała 66 metrów, a w serii finałowej 65 metrów. – Jestem zadowolona z tych zawodów, ponieważ zajęłam drugie i pierwsze miejsce. Cieszę się, że chociaż mam jeszcze wiele rzeczy do poprawy, to wszystko idzie do przodu. Muszę popracować jeszcze nad układem w locie, więc na następnych zawodach powinno być już lepiej – mówi z uśmiechem na twarzy złota medalistka. – Warunki były zmiennie, dlatego niektórzy mieli wiatr pod narty, a inni w plecy. Niestety z moim szczęściem nie miałam w ogóle wiatru, ale jakoś sobie poradziłam – dodaje.

Wśród Juniorów na najwyższym stopniu podium stanął Mateusz Gruszka, który również reprezentuje barwy klubu AZS Zakopane. Podopieczny Zbigniewa Klimowskiego oddał skoki na odległość 96,5 oraz 94,5 metra. – Jestem zadowolony z tego weekendu, a moje skoki sprawiały mi przyjemność, chociaż w tym piątkowym konkursie wiem, że te skoki nie były takie, na jakie mnie stać, ale też nie były złe – ocenia 19-latek. – Cały czas są elementy, nad którymi muszę pracować. Przede wszystkim muszę skupić się nad odpowiednią pozycją dojazdową, ale cieszę się, że skok na skok jest coraz lepiej – dodaje. – Zgadzam się, że te dwa konkursy były troszkę wietrzne i jedni mieli lepsze warunki, a inni gorsze, ale ja się na tym nie skupiałem, bo i tak nie miałem na to wpływu. Po prostu chciałem dobrze wykonać swoje zadanie i cieszyć się skokami – podsumowuje.

Oficjalne wyniki

Medaliści i medalistki sobotnich zawodów

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Szymon Byrski – KS Chochołów
 3. Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

 1. Daniel Skarka – TJ Roznov pod Radhostem
 2. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 3. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin

Młodziczka

 1. Pola Bełtowska – AZS Zakopane
 2. Natalia Słowik – AZS Zakopane\
 3. Sara Tajner – SSR LZS Sokół Szczyrk

Kobiety

 1. Kinga Rajda – SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Kamila Karpiel – AZS Zakopane
 3. Joanna Szwab – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Petr Vaverka – TJ Dukla Frenstat
 2. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
 3. Miłosz Krzempek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Junior

 1. Mateusz Gruszka – AZS Zakopane
 2. Jakub Sikola – TJ Dukla Liberec
 3. Karol Niemczyk – LKS Klimczok Bystra

Senior

 1. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 3. Wiktor Pękala – SSR LZS Sokół Szczyrk

W niedzielę o godzinie 9:00 na trasach biegowych w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej rozegrany zostanie bieg do kombinacji norweskiej. Na półmetku zmagań liderami są:

 • Kacper Tomasiak – Chłopiec Starszy
 • Andrzej Waliczek – Młodzik
 • Jan Galica – Junior Młodszy
 • Adam Skupień – Open

Fotorelacja z piątku

Fotorelacja z soboty

Źródło: Anna Karczewska / PZN

FOTO: Kinga Stanaszek