Skoki narciarskie i odżywianie

0
1646

Wielu kibiców skoków narciarskich nie raz pewnie zastanawiało się co jedzą skoczkowie narciarscy i jak wygląda dieta, gdy ktoś trenuje skoki narciarskie. Klasykiem stała się już bułka z bananem, o której niegdyś opowiadał Adam Małysz.

Jednak w jadłospisie skoczka narciarskiego nie ma wielkiej tajemnicy.

Głównym celem skoczka jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała, która ma ogromne znaczenie w tym sporcie. Niemniej jednak nie ma szczegółowych wymogów co do tego, jakie produkty może, a jakich nie może jeść zawodnik uprawiający skoki narciarskie.

Sama w sobie dieta skoczka prawdopodobnie nie będzie się różnić od diety każdego innego sportowca. Zawodnik musi jednak pamiętać, aby w pożywieniu dostarczyć odpowiednio ustaloną ilość kalorii oraz najważniejsze składniki odżywcze. Dlatego prawdopodobnie nie zobaczymy na stołach skoczków narciarskich wysokokalorycznych potraw, zwłaszcza w trakcie sezonu Pucharu Świata, gdy ich waga nie może ulec żadnym wahaniom.

Skoki narciarskie i drobne przyjemności

Jednak skoczek też jest człowiekiem i czasami może pozwolić sobie na chwilę rozpusty. Następuje to najczęściej po zakończeniu sezonu, gdy waga nie musi być każdego dnia idealnie taka sama. Wówczas zawodnicy często decydują się na swoje ulubione jedzenie, które czasami można określić mianem fast foodów, bo są to na przykład burgery. Jednak próżno szukać skoczka narciarskiego do kolejce do McDonald’s. Z pewnością prędzej zobaczymy ich w restauracjach serwujących takie przysmaki z dobrej jakości składników.

W diecie skoczka narciarskiego bardzo ważne jest, aby dostarczyć substancje odżywcze, które będą dostarczać organizmowi energię przez długi czas. Dlatego częstym wyborem żywieniowym są węglowodany w postaci makaronu lub ryżu. Na talerzach skoczków można wówczas zobaczyć takie dania jako chociażby spaghetti.

Jednak nie można zapomnieć, że odżywianie będzie w największym stopniu zależeć od osobistych preferencji danego zawodnika. Są tacy, którzy bardzo lubią warzywa i owoce, więc to one będą królować na talerzach. Mimo wszystko, jako mężczyźni wielu z nich nadal najchętniej będzie sięgać po produkty mięsne.

Zapotrzebowanie kaloryczne w przypadku skoków narciarskich jest bardzo różne, w zależności od zawodnika, ale też od intensywności treningu w danym dniu. Mimo wszystko nie są to wartości skrajnie niskie. Nie powinno być wśród zawodników osób, które spożywają mniej niż 1000 kcal dziennie. Zazwyczaj jest to ponad 1500 kcal, a wartość ta może spokojnie zwiększać się w zależności od ilości aktywności fizycznej.

Świadomość na wagę złota

Mimo świadomości o zdrowym odżywianiu, są tacy którzy celowo redukują swoją masę ciała, by osiągać lepsze wyniki. Wierni fani skoków narciarskich znają pewnie wiele historii poważnych problemów związanych z niedożywieniem zawodników. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest choroba Svena Hannawalda, który przez duże problemy psychiczne musiał zrezygnować z uprawiania sportu. Obecnie FIS podejmuje kroki, aby walczyć z niedożywieniem poprzez kontrolę wagi zawodników.

Tak naprawdę, dieta skoczka narciarskiego nie jest tak rygorystyczna jakby się mogło wydawać. Jeżeli zawodnik stosuje się do zasad zdrowego odżywiania, to wygląda ona dokładnie tak jak u każdego innego sportowca. Może być również bardzo zbliżona do sposobu odżywiania się osób nieuprawiających sportu wyczynowo.