Tande, Hilde i Stjernen powracają do rywalizacji, kadra norweska odpuści konkursy LGP w Almatach

0
980

Sezon letni zbliża się ku końcowi, a sztaby trenerskie zaczynają powoli opracowywać strategię na nadchodzące zimowe zmagania. Ciekawie przedstawiają się plany Norwegów na najbliższe tygodnie – trener Alexander Stöckl zadecydował, że jego podopieczni nie wystartują w konkursach LGP w Almatach. Zamiast tego sześciu norweskich skoczków udało się do Stams na Letni Puchar Kontynentalny. W składzie znaleźli się powracający po kontuzjach Andreas Stjernen i Daniel-André Tande oraz Tom Hilde.

Norweska kadra narodowa mężczyzn nie poleciała na zmagania Letniego Grand Prix do Kazachstanu. Trener Alexander Stöckl podjął za to decyzję o wysłaniu silnego, sześcioosobowego składu na zawody LPK do Stams. Cel dla zawodników powołanych na austriackie konkursy jest jeden – walczyć o jak najwyższe lokaty i o powiększenie kwoty startowej dla Norwegii na pierwszy period zimowej rywalizacji w Pucharze Świata.

W Stams wystartują w ten weekend: Tom Hilde, Andreas StjernenDaniel-André Tande, Halvor Egner Granerud, Fredrik Bjerkeengen i Joachim Ødegård Bjøreng. Powrót Toma Hilde, Daniela-André Tande i Andreasa Stjernena do rywalizacji budzi szczególne nadzieje szkoleniowca norweskiej kadry.

„Jestem bardzo podekscytowany powrotem na skocznię tego trio! Tom i Andreas nie mieli szansy zaprezentować się na arenie międzynarodowej od minionej zimy, natomiast Daniel wraca po krótkiej przerwie spowodowanej kontuzją. Jestem bardzo ciekawy, co uda im się osiągnąć w Stams” – skomentował Austriak.

Dawno niewidziany Andreas Stjernen zmagał się z kontuzją biodra, ale według przewidywań trenerów, jest już gotowy do powrotu na skocznię.  Daniel-André Tande po pechowym upadku w kwalifikacjach do konkursu LGP w Hinterzarten także miał ostatnio przerwę w startach, natomiast Tom Hilde nie miał okazji zaprezentować się w zawodach międzynarodowych od zimy.

„Wspaniale jest znów móc reprezentować norweskie barwy na międzynarodowej arenie! Nie mogę się doczekać konkursów. Chcę też pokazać młodszym kolegom, że potrafię walczyć o miejsce w zespole!” – powiedział Hilde.

Do skoków powoli wracają także dwie młode gwiazdy norweskiej kadry narodowej – Johann André Forfang i Phillip Sjøen. Forfang po niedawnej operacji zatok rozpoczął już lekki trening, zaś Sjøen po przebytej chorobie trenuje na skoczniach w kraju.

Przyszłotygodniową przerwę w zmaganiach Letniego Grand Prix trener Stöckl chce wykorzystać na zgrupowanie w Planicy. Do Słowenii na czterodniowy trening wraz ze szkoleniowcem kadry udadzą się: Rune Velta, Joachim Hauer, Kenneth Gangnes oraz Joachim Ødegård Bjøreng.


  •  Źródło: skiforbundet.no
  • FOTO: Katarzyna Satała