Zakopane stara się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym

0
1182
Fot. Wiktoria Ostrowska

Zakopane stara się o uzyskanie tytułu gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Organizacja mistrzostw świata juniorów w 2021 r, które początkowo miały odbyć się w Wiśle i Szczyrku, ma umożliwić miastu zdobycie tego przywileju.

Modernizacja tras biegowych na Kubalonce miała zagwarantować przeprowadzenie MŚ juniorów w Beskidach. Jednak prawdopodobnie COS Szczyrku nie rozpocznie tam inwestycji. Z tego powodu Zakopane miałoby zostać gospodarzem tej imprezy.

Najważniejszym zadaniem, które stoi teraz przez organizatorami jest modernizacja kompleksu Średnich Krokwi. Firma mająca zająć się budową, właśnie rozpoczęła prace i zapowiada, że powinny zostać ukończone do jesieni 2020 roku.

„Jest szansa na to, że mistrzostwa świata juniorów odbędą się w Zakopanem. Ruszyły bowiem prace na terenie kompleksu Średnich Krokwi. Trwają prace przy budowie tras biegowych. To spore przedsięwzięcie, ale patrząc na to, że w dłuższej perspektywie będziemy się starać o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, to musimy zrobić próbę generalną” – mówi wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, Wojciech Gumny, dla portalu Onet Sport.

Oprócz tego rozpoczęto budowę nowych tras biegowych. „To będą trasy, które będą spełniały wszystkie standardy FIS i będzie można na nich organizować zawody Pucharu Świata. Osobą nadzorującą cały projekt jest Krzysztof Horecki, który jest delegatem FIS” – powiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS w Zakopanem.

Planowane są również prace nad oświetleniem oraz systemem naśnieżania na stadionie lekkoatletycznym. W zimie, ma on pełnić rolę stadionu biegowego. „W przyszłym roku zamontujemy oświetlenie na 2,5-kilometrowej pętli. Powstanie też tam system sztucznego naśnieżania. Do tego budowana będzie trasa o łącznej długości 3700 metrów, na którą śnieg będzie transportowany z trasy 2,5-kilometrowej” – dodaje Danikiewicz.

Na razie nie podjęto ostatecznych decyzji, co do organizacji MŚ juniorów. Jak mówi Wojciech Gumny, powinny one zapaść podczas konferencji FIS w Zurychu, jesienią tego roku. Z kolei w lecie, w Zakopanym ma pojawić się przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który oceni stan przygotowania obiektów w stolicy Tatr.

Wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego zapytany o to, czy istnieje ryzyko utraty przez Polskę prawa do organizacji MŚ juniorów odparł: „Myślę, że nie. Jesteśmy poważnym związkiem i poważnym partnerem dla FIS. Nie widzę żadnych zagrożeń, choć nie można wykluczyć zdarzeń losowych”.

Przeprowadzenie MŚJ w Zakopanem mogłoby otworzyć drzwi na organizację MŚ w narciarstwie klasycznym. Jak powiedział Gumny: „Najwcześniejszym możliwym terminem byłby rok 2027. Tę decyzję musiałby oczywiście podjąć PZN, TZN i samorząd.”

Dodał także, że Zakopane jest o wiele lepiej przygotowane na przeprowadzenie MŚ w narciarstwie klasycznym, niż wcześniej. „Teraz jednak, w porównaniu do wcześniejszych podejść, będziemy mieli wszystko gotowe. Kiedyś pokazywaliśmy nasze obiekty wirtualnie, teraz będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Dodatkowym atutem będzie też dobra droga dojazdowa w postaci przebudowanej zakopianki. Nie wybiegajmy jednak za daleko, tylko na razie skupmy się na MŚJ w 2021 roku”.