Forum Nordicum w Szklarskiej Porębie

0
1220

W Szklarskiej Porębie odbyła się trzydniowa konferencja organizacji Forum Nordicum, do której należą dziennikarze związani ze sportami zimowymi. Warto dodać, że wydarzenie po raz pierwszy zostało zorganizowane w Polsce.

Zjazd odbył się w dniach 12-15 października, jednak główne wydarzenie, czyli Dzień Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, miało miejsce we wtorek. Tego dnia zebrani dziennikarze zostali poinformowani o nowościach ze świata skoków narciarskich, kombinacji norweskiej i biegów narciarskich. Nie zabrakło oczywiście podsumowań minionego zimy oraz informacji o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie. Panel poprowadzili: Przewodniczący FIS Gian Franco Kasper oraz sekretarz generalna FIS Sarah Lewis.

Ważną częścią zjazdu było również przyznanie i wręczenie nagród dla najlepszych zawodów poprzedniej zimy. W kategorii skoki narciarskie wyróżnione zostało niemieckie Klingenthal, w kombinacji norweskiej austriackie Seefeld, w biegach narciarskich estońskie Otepää, a w biathlonie czeskie Nove Mesto. Na rodzimym gruncie Sekretarz Generalny PZN-u Tomasz Wieczorek nagrodził za zasługi dla sportu honorowego prezesa Stowarzyszenia Bieg Piastów Juliana Gozdowskiego.

„Prędzej czy później Puchar Świata wróci do Szklarskiej Poręby” – zapowiedział Gian Franco Kasper. Przewodniczący FIS zauważył jednak, że aby do tego doszło, niezbędne jest ulepszenie tras biegowych.

Co do przyszłości Szklarskiej Poręby w kalendarzu Pucharu Świata wypowiedział się również Michael Lamplot, który pełni funkcję koordynatora do spraw mediów PŚ w biegach narciarskich. Przyznał, że dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Polska jest bardzo istotnym krajem, w którym biegi narciarskie należą do popularnych sportów i gromadzą wielu kibiców przed telewizorami. Lamplot jest zatem pewien, że po modernizacji ośrodka biegów w Jakuszycach, Puchar Świata będzie mógł znowu zagościć w naszym kraju.

Podczas konferencji zwrócono także uwagę na kwestię medialności sportu. W tej sprawie wypowiedział się Vincent Chupin z agencji pracującej dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Przedstawił on globalną platformę, która będzie zrzeszać i integrować ludzi, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani są w ruch olimpijski. Dotyczyć to będzie zatem nie tylko sportowców czy dziennikarzy, ale także wolontariuszy i kibiców). Nowa strategia będzie oczywiście oparta na mediach społecznościowych, co ma na celu dotarcie przede wszystkim do ludzi młodych i zachęcenie ich nie tylko do wymiany informacji o sporcie, ale przede wszystkim do jego czynnego uprawiania.


  • Źródło: pzn.pl